1. kadın sırt üstü yatar ve erkek ise kadının üzerindedir, göbeğini devirir hafiften.
  avantajları;
  penisi gergin tutarak, vajinanın derinliklerine kadar ulaştırabilmesi ve erkeğin kadını öpebilmesine, hâttâ eğilip göğüslere de dudakları ile ulaşabilmesine olanak tanımasıdır. kadın için orgazm garantisi var.
  dezavantajları;
  kadının sıkışması dolayısıyla tecavüze uğruyormuş hissine kapılması baskı unsuru olabilir. ha bu güne kadar çok da sıkılanını görmemişizdir misyoner pozisyonundan, ama olsun yan etki notunu düşelim. bir de erkek şişman ise bu şeklin bunaltıcılık ihtimali kadın için yüzde yüze yakın bir orandadır.

  ha bir de şöyle ilginç bir başlıktan yönlendirilerek buralara geldim *;
  (bkz: kadınların misyoner pozisyonu tutkusu)
 2. bu pozisyonda bayan altta, erkek üsttedir.

  mantıken hiçbir cinsel deneyimi olmayan bir çift güdüsel olarak bu pozisyona yönelir, yani pozisyon cinsel bir doğallık içerir. ayrıca spermlerin yerçekiminin yardımıyla kadının rahmine ulaşma ihtimali, dolayısıyla çocuk doğma ihtimali bu pozisyonda daha fazladır.

  bu yerçekimi teorimden destekli olarak bir teori daha yazmak istersek bir dönem kilisenin neden sekste sadece bu pozisyona izin verdiği anlaşılabilir. kilise cinselliğin kötü olduğu yargısına varmıştır fakat üremeleri için gerekli olduğunu da kabullenmişler." bari işi uzatmasınlar, mümkün olduğunca sekste hazdan uzak dursunlar, pozisyon zenginliğine gitmesinler. "demiş olabilirler.

  ayrıca kilise erkeğin üstte olma gerekliliğini de statüsel bir mesaj olarak vermiş olabilir.

  ve tabii es geçilmemeli ki araştırma imkanımız sınırlı olsa da dünya nüfusunun yaklaşık yarısının bu pozisyonun, türkiye'nin de yarısından fazlasının bu pozisyonun eseri olduğu bit tabii varsayılabilir.
 3. adını misyonerlerden alma nedeni, kilisenin diğer pozisyonları günah addetmesinden ötürü, misyonerlerin gittikleri yerlerde hıristiyanlaştırdıkları halka bu pozisyonu kullanarak sevişmelerini telkin etmelerindendir.
 4. cinsel ilişkide en çook kullanılan pozisyondur. evlilikleri boyunca sadece bu pozisyonu uygulayarak memnun kalan insanlar var. orgasm kadın ve erkek için fazla gecikmeli olmaz. daha kesin bir sonuç içerir. çünkü rahat bir duruş sağlar.yatan için de ayaktaki içinde.
 5. misyonerlerin hıristiyanlaştırdıkları halka bu pozisyonu kullanarak sevişmelerini telkin ederken şöyle söylemlerde bulundukları söylenmektedir.

  - şimdi size bişey göstericez ; ama teçhizat yetersiz ....

  - sen, sen, sen , şşşt sen sıska olan sen de gel zaten çıplaksınız hem de yerli yatın....

  dedikleri bir tür karinedir

  alternatifi doggy style
 6. seksin en zevksiz olduğu pozisyondur. ya bu kadar mı iğrenç olur bir pozisyon. bunun yerine çeşitli kamasutra teknikleri uygulanarak zevkin doruklarına çıkılabilir.

  (bkz: kamasutra)
 7. nerde duydum hatırlamıyorum ama doğada sevişirken birbirini gören tek varlık insanmış. misyoner de bu durumu anlatan pozisyondur. gözler birbirine değer arada gülümseyerek kaçamak bakışlar atılır. o haz paylaşılır. samimidir.