• videolar

 1. öğrencilik hayatından itibaren karşılaşılan bir savaştır.
  mimarlık öğrencisi açışından,mühendislik öğrencisinin fark edemediği(!) zorluklarla karşılaşılır öğrencilik hayatında,vize zamanlarını mühendisliklere göre farklı olduğundan onlarla kaynaşma şansları pek olmaz.

  inşaat mühendisliğinde işe durum farklıdır zannımca mimarlardan nefret edin diye literatürde ders bulunmaktadır.gerek öğrencilik hayatında gerekse iş hayatında beraber çalışması gereken iki meslek grubu olmasına rağmen pek de durum böyle olmamaktadır.sonu davalarla sonuçlanan kavgalara bile şahit oldum.ikisi de kendini savunmaya devam ettiği sürece ayrı taraflar olmaya devam edecek meslek gruplarıdır.
 2. karşılaştırmanın sonucu hakkında birşey diyemem ama mimarlar inşaat mühendissiz, inşaat mühendisleri de mimarsız yapamaz. bina ayağa kalkıp, durmadıkça mimarın işi anlamsız; mimar olmadıkça da inşaat mühendisi aç kalacaktır. mutual bir yaşamda vs 'den bahsetmeye ne gerek var ki?
 3. itü bünyesinde yapılan rektörlük futbol turnuvasında bu iki fakülte karşılaştığında inşaatçıların açtığı pankart ve söyledikleri tezahürat şu şekildedir; ''oğlan mimar, kız mimar!''
 4. çalışma alanları ortak olsa da çalışma tarzları farklı olan iki meslek grubu. mimarın hesap kitapla fazla işi olmaz. kafasına göre tasarlar, insan ihtiyaçlarını düşünür, ışığın nereden geldiğini düşünür ya da buna benzer şeyler düşünür, bir güzel de çizer, havalı havalı görseller hazırlar, yollar mühendise. mühendisin işi de statik hesabını yapmaktır işte. hiç havalı değil. çizdiği şeyler donatı detayları, a kesiti ve b kesitidir. sokaktaki adam görse 'bissürü çizgi var o ne lan' der. ama mimarın çizdiği havalıdır. göze hitap eder. o yüzden mimarlık okumak daha cooldur. bol bol hatun vardır. apayrı bir dünyada yaşıyorlarmış gibi havaları vardır. mimarlıkla çap yapan inşaatçılar bile bu havaya kaptırır kendini hemen. iki muhabbet etseniz, mimarlığı övmeye başlar. tasarımın gücünden dem vurur. mühendisin yaptığı da iş mi der. mimarlar üretkendir der. sanat galerisinde ahbaplarıyla sikko bi resmin karşısına geçip yorum yapıyormuş gibi cümleler kurar sana. niye kurmasın ki ? mimarlık okuyor adam, en doğal hakkı.

  ama gelin görün ki marmaray'da, yüksek hızlı demiryolu inşaatında, viyadük, baraj inşaatında yada tünel kazısında mimara ihtiyaç yoktur. inşaat mühendisliğin bu yönü de var işte. 'extreme engineering', 'megastructures' gibi programlara konu olursunuz. bu da havalı ki... 'bana bir baret verin size dünyayı yeniden inşa edeyim' dedirtecek kadar hem de...
 5. mimarlık ve inşaat mühendisliği birbirinden ayrı düşünülmemelidir.mimar tasarlar ama onu gerçekleştirecek olan mühendistir.mühendis yapının ayakta durmasını sağlar tüm sorunda buradan kaynaklanır.iyi bir mühendis olmak için bir mimarın hayal gücüne ihtiyaç vardır.mimari sadece beton,çelik yığınlarından oluşmaz mimari bir sanattır.bir tarihtir.
  günümüze gelen en görkemli yapıları tasarlayan insanlar mimar yada mühendis olarak ayrılmıyordu.bu son zamanlarda iş alanlarının farklı kollarının gelişmesiyle ortaya çıkan bir sorun.
  mesela 80 öncesinde inşaat mühendisleri de 5 katlı binalara kadar mimari imza atma yetkisi vardı.
  ülkemizde inşaat mühendisliğinin civil engineer diye geçmesi de farklı bir muammadır.tamam sen bir mühendis olarak medeniyeti inşaa ediyorsun lakin şu anda gelişmiş ülkelerde inşaat mühendisi denilip geçmiyor yapının bir çok alanında uzmanlaşan kişilere ayrı bir ünvan veriliyor.bu algıyı türkiyede oturtmak gerekir yoksa uzmanlaşma anlamında mühendis müteahhitten ayrılamaz.
  inşaat mühendislerinin daha estetik mimarların daha gerçekçi düşündüğü ve bu düşünceleri sadece para kazanmak adına değil yaşadığı ülkeyi daha uygar daha gelişmiş bir konuma taşımak adına yaparsa ve bu da devlet destekli olursa herşey daha farklı olur..
  son olarak gecekonduların yıkılıp yerine 14 15 katlı binalar yaparak bu seviyeye ulaşılmaz.
  tokinin yaptığı bu uygulamanın yıktıkları gecekondulardan ne farkı vardır?
  bu gidişle şehirlerimizin çeşitliliği tamamen kaybolacak ve kültürel anlamda kentsel dönüşüm projelerine kurban gidilecek..
  bir inşaat mühendisi olarak böyle düşünüyorum.
 6. bir mimar tüm mühendislik ve sanat dallarının birleştirebilecek kadar koordinasyon ve yönetim yeteneğine sahip olabildiği için , kıskanılarak tarifler yazılsın diye açılmış bir başlık.
  matrix düzenleyicisi sonunda bir mimar çıkmadımı ?