merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

midye dolma haramdır

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. ....
    “taze et yemeniz için denizi sizin hizmetinize veren allah’tır”1 mealindeki âyet-i kerime ile “denizde avlanmak ve onları yemek size helâl kılındı ki; hem size hem de yolcu olanlarınıza faydalı olsun”2 mealindeki âyet, denizlerin birer ilâhî nimet deposu olduğunu ve onlardan insanların faydalanabileceğini ifade etmektedir.
    .....
    bilindiği gibi, yaşadıkları yerler bakımından hayvanlar kara ve deniz hayvanları olmak üzere ikiye ayrılır. karada yaşayan hayvanların hangilerinin yenip yenmeyeceği fıkıh kitaplarında belirtilmiş, ayrılmıştır. denizde yaşayan hayvanların hangilerinin yenilmesinin helâl, hangilerinin haram olduğu hususunda ise mezhepler arasında farklı görüşler mevcuttur.
    .....
    1. nahl sûresi, 14.
    2. mâide sûresi, 96.

http://forum.islamiyet.gen.tr/... adresinden alıntıdır.
  2. - herkes her günahtan uzakta da bu kaldı düşünülecek.
    - sanki karılar regl olmuyo da onları yiyen adam günaha girmiyo.
    son olarak,
    - elin memleketlerine gidin de görün günahı sevabı. midye diye canım çıkıyo bazen. simit yiyesim geliyo, çay bardağı göresim geliyo, kahvaltıda zeytin görmeyi bekliyorum. midyeden günaha girecek varsa yesin gitsin zıkkımın pekini, zemzem suyu falan içsin. paşalar gibi bratwurstumu da yerim, olsa midyeyi de yalamadan yutarım. günah iki midye kabuğunun arasında değil efendim. en azından ben tanrı olsam midyeyi günah saymazdım.
  3. bilimsel kısmını geçtim, sünni mezhepler içinde birinde günah(hanifi) birinde yasal(şafi). böyle din mi olur yahu. bir şey ya günahtır, ya değildir. domuz eti gibi.
  4. doğru olabilecek önermedir...zira midye sadece temiz deniz koylarında yetişmemektedir..ve yapanların çoğu kanalizasyon gibi yerlerden toplamaktadırlar bu hayvanları..ayrıca denizlerde bunların yoğun metallerin hepsini içlerine alabilip zararlı hale gelebildikleri de kanıtlanmıştır..zira denizel yokoluşların ana sebeplerinden biri denizdeki zehirli metal yoğunlaşmasıdır ve bu arkadaşların zehirli metal alabilme kapasiteleri çok yüksek olduğu için yokolmadan süregelen nadir türlerden oluşmuştur
  5. yanlıştır. dolaşım sistemi olmadığından kirli kan ve vücut salgıları kabuğun içinde serbestçe dolaşmakta, dışarı atma gibi bir durum söz konusu olmadığı için sağlığa zararlı bir hal almaktadır. bu yüzden mekruhtur. ben böyle biliyorum en azından. ama tek oturuşta 20-25 tane yiyorum o ayrı mesele.

mesaj üzerine gelen edit: bir de kaynar suya atma meselesi var. hayvanı acı çektirerek pişirdiklerinden haram olduğu sanılıyor galiba. o da şöyle ki; acı çektirerek öldürmek haram ama yemesi mekruh. benim bildiğim bu yani.
  1. 1