1. foucault''nun eserleri:

  cinselliğin tarihi(alfa yayınları 1986)
  söylemin düzeni(hil yayınları 1987)
  annemi, kızkardeşimi ve erkek kardeşimi katleden ben, pierre riviere(ara yayıncılık1991,imge kitapevi2000)
  hapishanenin doğuşu(imge kitapevi 1992,2000)
  ders özetleri(yapı kredi yayıncılık 1993)
  benin yapımı(ara yayıncılık1992)
  bu bir pipo değildir(ypı kredi yayıncılık 1993)
  kelimeler ve şeyler(imge kitapevi 1994,2000)
  dostluğa dair(hil yayınları 1994)
  bilginin arkeolojisi(birey yayıncılık 1999)
  kendini bilmek(om yayıncılık 1999)
  entelektüellerin siyasi işlevi (ayrıntı yayınları 2000)
  özne ve iktidar(ayrıntı yayınları 2000)
 2. iktidar ve onun karşısındaki bireyin* durumu üzerine yaptığı tespitleri makyevel'in bu minvaldeki tespitlerinden çok da öteye gidemeyen abartılmış bir filozoftur.
 3. "eğer belli bir insan özü var diyorsanız ve bu özün kendisini gerçekleştirmesini sağlayacak haklar ve olanakların topluma verilmediğini savlıyorsanız bir hataya yol açmaz mıyız? aynı anda hem ideal hem gerçek (bugüne kadar bastırılmış) olabilen bu özün nihai kurtuluşunu hedeflerken, içinde yaşadığımız sınıflı, eşitsiz toplumun terimlerini kullanarak hareket ediyor olmuyor muyuz? insanın özü, insanın özünün kendisini gerçekleştirmesi, adalet gibi kavramlar kendi uygarlığımız, bilgi tipimiz, felsefemiz içinde doğmuş kavramlardır ve dolayısıyla sınıf sistemimizi yansıtan birer sonuç formudurlar. bu yüzden, belki de öyle olmaması pişmanlık verici ama kimse bu kavramları devrimci bir savaşı meşrulaştırmakta kullanmamalıdır."
 4. "ne gördüğümüzü söylememiz boşunadır; çünkü gördüğümüz söylediğimizin içine hiçbir zaman yerleşmiş değildir." diyerek modernizmin şeyler üstünde kurduğu faşistik tutumu bi cümleyle neşterimsi bir müdahaleyle eleştirmiş düşünür.genel-geçer çevre kendisni postmodernist diye tarif etsede kendisi bir söyleşisinde "postmodernizm mi?hiç duymadım,yeni bi akımmı?" diyere meseleyle dalgasını geçmiş eğlenceli insan.kafasını her sabah kalktında kazıyarak aklımızdan çıkaramayacamız bir imaja sahip delikanlı."kelimeler ve şeyler" isimli kitabından nefret ettini söyleyen ve bunu kişisel tarihinin kara lekesi olarak nitelendiren net insan.aynı kitabının sonunda "insan öldü" diyerek heyecanımı tavan yaptıran atraksiyon adamı.
  foucault'yu okumak bugünün özneleştirmelerini "çekiçle" okumaktır.

  (bkz: les mots et les choses)
  (bkz: l archeologie du savoir)
  (bkz: pierre riviere)
 5. fransız filozof ve düşünce tarihçisidir. en sevdiğim sözü: "anlamamız gereken şey cinsel baskının nasıl ortaya çıktığı değil, bugün cinselliği neden kendini gerçekleştirme mücadelesinin odağına yerleştirerek, onu kafamıza bu kadar taktığımızdır."
 6. kafayı yazarların yazdıkları yazılardaki rollerinin azlığı üzerine bozmuş ve sıfıra vurdurmuş filozoftur. bu iki eylem arasında alaka var mı bilemiyorum, belki de sadece ''kel erkekleri seksi bulurum.'' diyen seda sayan'a kaymıştır gönlü.