merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

mezara defnedilen ölünün dirilmesi

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. hayvan mezarlığına gömülen birinin tekrar dirilmesi olabilir mesela. ama ben tasvip etmiyorum, çürüyor falan kötü kokuyor haliyle.. zombi oluyor, sonra onu bunu kesiyor.. hoş şeyler değil bunlar tabii. bir kere öl, gelme geriye mümkünse.

(bkz: pet sematary)
  2. "sır kapısı" formatındaki "çok" yerli filmlerimizden birinde işlenmiş konudur. baş roldeki hanım kız hatırlayamadığım bir sebepten ötürü zehirlenip, feryat figan gömülüyor. yolculuk etmekte olan bir babayla oğlun arabası allah'ın hikmetiyle mezarlık civarında su kaynatıyor, kefenler içindeki kızı buluyorlar. "in midir cin midir?" tartışmalarından sonra kız hikayesini anlatıyor: "toprak benim zehirimi çekti(!), toprağı eşeleyerek dışarı çıktım(!). "haa baştan söyleseydin ya kızım, biz de seni hayalet sandıydık eki eki" diye gülüşüp kızı ailesine götürüyorlar. delikanlı uyanık tabi, hemen bu olayların yüce bir işaret olduğunu çakıyor. oracıkta kızı babasından istiyor...

yalnız ben bu hikayeden nasıl bir ders çıkaracağımı anlamadım.