merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

mezar taşı yazıları

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. her biri mutlaka başucuna dikildiği kimesne hakkında bilgiler veren, bazıları ol kimesne içün özlü sözler de barındıran yazılar.

ecnebi memleketlerde, sağlığında işi yazı olanların mezar taşlarında eserlerinden alıntılar yapmak gelenek haline gelmiştir. hatta edebiyatla, bilimle, felsefeyle uğraşanların mezar taşlarında yazanlar hakkında kitaplar yayımlanmıştır. bizde ise doğum ve ölüm bilgileri, hayat ve ölüm ile ilgili kısa şiirler dışında en bilineni "ruhuna fatiha" dileğidir.

bazıları da epeyce esprilidir bunların. beni en çok güldüreni şu olmuştur: "hastayım diyordum da inanmıyordunuz."
  2. ''sonra vakit erişir,toprak gülümser sana
    upuzun bir ömrün ortasında
    ne hayata ne ölüme
    yakışamazsın!

yazdırmalısın mezar taşına:
    ey hayat,sen şavkı sularda bir dolunaysın
    aslında hiç olmadım ben bu oyunda
    ömrüm beni yok saysın"
    (bkz: yılmaz odabaşı)
  3. nereden duymuştum hatırlamıyorum, hatta keklenmiş dahi olabilirim ama mezar taşı yazılarını okumanın unutkanlık yaptığını söylerler.
  4. aralarında komiklerinin de bulunabildiği yazılar.

"bir servi boylu, badem gözlünün şeftalisine doyamadan göçtüm" benzeri bir yazı duymuştum.
  5. bir ölüm var bu kadar zor
    bir ölüm böyle amansız
    ne olurdu, ne olurdu
    gitmeseydin ah apansız

kerim tekinin mezar taşında yazıyordu.
  1. 1