• görseller

• mevlana şems ilişkisi eş cinselliğin temelidir
  1. mevlana' nın yazdıklarını neresiyle okumuş olduğunu anlamadığım kişilerin sırf çamur atmak için kurduğu cümle.
    ama mevlana' yı anlamak yürek ister,
    ahlak ister,
    mantık ister.
    herşeyden öte insan olamayı gerektirir.
    ha tabi birileri eşcinselliğine kılıf uydurmak için "bak mevlana ile şems de böyleymiş" demek istiyorlarsa o ayrı. ama gitsinler kendi çöplüklerinde eşelensinler. kimsenin tercihi kimseyi ilgilendirmez o ayrı tabi.

içinde allah aşkını barındıran her şeyi karalamaya çalışmak insanlara ne kazandırır bilmem.
    keşke bu saçma sapan söylentilere kulak asanlar da mevlana' nın milyonda biri kadar hoşgörülü olsabilseler...

edit: aylar sonra kontrol ettiğim de başlığın başıma kaldığını gördüm.hayırlısı...
  2. "yaradılanı severiz yaradandan ötürü" lafı da aynı döneme düşer ve bu temeli oluşturan bir vecize halini alır.
  3. eş cinselliği hakaret kabul eden homofobiklerin, "yok öyle şeeyy hüleeeaaannn!" diyerek bodoslama atladığı temeldir. mübarek başını tuttu sanki.
    eş cinsellerden nefret eden ve onların yokedilmesi için uğraşan homofobiklerin çanak tuttuğu temeldir de aynı zamanda.
  4. mevlana ve şems'ten bağımsız olarak, bu tip bir önermeden, bir ilişkiye baktığında eşcinsellik, heteroseksüellik ya da kafasındaki herhangi başka beşbenzemez kategoriye uyarlıktan fazlasını görmeyenlerin, 700 yıl sonradan 1200'lerin sonu ve 1300'lerin başını değerlendirme konusunda bir takım zaaflar yaşayabilecekleri sonucu çıkıyor.

konuyla ne ilgisi olduğunu tam anlayamadığım mevlana'ya döndüğümüzde ise, affedersiniz ama mevlana'nın da çok sikindeydi 21. yüzyıl başından geriye, insanlığın başlangıcına doğru anakronik bir yağ lekesi gibi yayılan ne idüğü belirsiz bir tırnak içinde türk kültürü'ne katkı koymak. (eyvah sik dedim.)
  5. bazılarının okudukları şeyleri yüzeysel olarak yorumlaması sonucu ortaya atılmış zırvadır. hoş böyle düşünebilen zihniyete ben neler deyip, nasıl muhatap olurum onu da bilemiyorum ama en güzeli muhatap olmamak sanırım. bir de şöyle bir söz geldi aklıma. anlayana...

"kimisi aklını kullanır, öyle yorum yapar; kimisi götünü kullanır, öyle yorum yapar."
  6. ya şimdi temelidir diyemeyiz buna daha önceleri büyük iskender, tatito ve oehh var. bu konuda anlaşalım. anlaştıysak devam ediyorum, teşekkür ediyorum anlayışınız için sevgili gay arkadaşlarım.

şimdi abi şems-i tebrizi diye bir adam var, bu adam tebriz'de yaşıyor bildiğiniz gibi, sonra bir gün konya'da mevlana ile tanışıyorlar ve mevlana bu şems'ten hayli etkileniyor, fikir açısından diye belirteyim ve fakat gel zaman git zaman bu ikisi yakınlaşmaya başlıyor ve mevlana öğretilerini yaymayı ve ailesini ihmal etmeye başlıyor ve böylece halktan tepki alıyor. bu tepki karşısında "la noliyy :/" diyen şems bir sabah ansızın şehri terk ediyor.

ardından mevlana efendi, yollara düşüyor ve iki defa peşinden gidiyor lakin bulamıyor, ve fakat! bir şekilde mevlana'nın yaşadığı hayal kırıklığını gören insanlardan yakınları şems'i buluyor ve tekrar konya'ya gelmesi için ikna ediyollar. sonra şems gelince, mevlana bir kez daha gitmesin diye bunu evindeki üvey kızla evlendirmek istiyor, bu kıza da aşık olan birisi var bu da mevlana'nın oğlu ali. ali idi sanırım adı. neyse aga, hal böyle olunca bu ali diyor ki "kafanı kırırım >:/" diyor, şems'e karşı halkı gaza getirtiyor. sonra bir gün şems ya gidiyor ya da öldürülüyor burasını tam bilmiyoruz.

lakin bundan sonra mevlana kendi öğretisine veriyor kendini ve sonraları mesnevi'yi yazıyor. şimdi bu bilgilerden sonra, mevlana'nın şems'ten hayli etkilendiği gerçeğini göz ardı edemeyiz, eğer ki eşcinsel bir ilişki/aşk olsa idi mevlana, şems'in orada kalması için onu kızıyla evlendirmeyi düşünmezdi zannımca. belki de dikkat çekmemek için de bunu düşünmüş olabilir, lakin zerre önemli değil abi bu. yani bence böyle bir ilişki olsa daha bile güzel olabilir, nedir bu homofobikliğiniz arkadaş, eşcinselliği aşağılayıcı bir şey gibi algılıyorsunuz hepiniz, öyle olsa gece sizi sokakta kıstırır, pipilerdik.

yapmayın etmeyin, erkek erkeği de sevebilir, onu aşık da olabilir, bunda bir sıkıntı yok. iki yakın erkeğe, birbirlerinden etkilenmiş ve zaman geçirmiş iki erkeğe eşcinsel deyip pipimi dağlamayın, zaten deniz feneri gibi geziyorum, kötü olur.