• görseller

  • menengiç kahvesi
  • menengiç kahvesi
 1. antep'te tahmis kahvesinde orjinali yapılan, ama çok yağlı ve mide bulandırıcı kahve türü. antep fıstığının iç kabuğundan yapılıyor.
 2. ortaköy kahvesi'nde de bulunabilecek bir kahvedir. fakat menüdeki ismi ortaköy kahvesi olarak geçmektedir. her damağa uygun değildir. bir kere bazılarına yoğunluğu fazla gelebilir, başkası sütü fazla olduğu için sevmez vs. yenilik peşinde koşan bünyelere tavsiye edip, klasik tadlardan şaşmayanlara uzak durmasını söyleyebiliriz.
 3. menengiç* denilen fıstık cinsinin tozu, kahve ve sütten yapılan yoğun ama saf antepfıstığı tadı bırakan mucize kahvedir. tophane' de beşiktaş yönünden girdiğinizde ilk 1-2 dükkandan birinde süper yapılıyordu(adını unuttum).
 4. fıstığın bir tür aşılanmamışı olan menengic ağacının meyvesinden elde edilen içimi çok lezzetli bir tür kahvedir. içine süt konulmaz. adıyaman yöresinde 'kevcalı' diye adlandırılır.
 5. lat. pistacia terebinthus olan menengiç,yöresel olarak çitlembik,meneş,sakızlık gibi isimler alır.
  adı geçen antep fıstığı bu bitkinin aşılanmasıyla elde edildiğinden bu kahvede aldığımız antep fıstığı tadı bu sebepledir.
  siyahımsı yeşil meyveleri olan menengiçin çekilerek toz haline getirilmesiyle bu kahve elde edilir.
  aslında gayet de ülkemizde fazla bulunabilen türdür.
  akdeniz yöresinde yabani ve atıl olarak her yerde yetişir.
 6. kahve severlerin kesinlikle tatması gereken bir tür kahve.
  akdeniz, güneydoğu anadolu ve iç anadolu bölgelerinin dağlık ve kırsal alanlarında ekimi yapılmadan yabani olarak yetişen menengiç ağacının meyvesi karabiber görünümünde olup, kırmızı olan rengi olgunlaşınca fosforlu yeşile döner. toplanması menengiç ağacında doğal olarak bulunan sakızlı sıvıdan dolayı oldukça zahmetlidir.
  toplanan memengiç meyveleri, yıkandıktan sonra bir kaç gün güneş altında kurumaya bırakılır. daha sonra menengiçler geniş bir tavada rengi koyu kahverengiye dönene kadar kavrulur. kavurma işleminden sonra macun kıvamına gelene kadar ezilir.
  türk kahvesi yapımında dikkat edilmesi gereken şeylere menengiç kahvesi yapımında da dikkat edilmesi gerekir. kısık ateşte kendi halinde pişirilmelidir. taze kavrulmuş ve ezilmiş menengiçten yapılanı makbuldür.
  hamiş: kahve yapılırken su yerine süt de koyulabilir. gayet güzel oluyor, tavsiye edilir.
 7. kilisli üretici firma şekeroğlu baharatçılık gıda a.ş'den tedarik ettiği merengiç (çitlenbik) kahvesini, kestane şekeri ile tanıdığımız bursalı firma kaffkayarım kiloluk cam kavanozlarda satmaktadır. bursa'ya yolunuz düştüğünde kestane şekeri ile beraber alınabilir. gayet lezzetli ancak aromalı kahve severlerin tercih edeceği türdendir. ihtiva ettiği fıstıktan ötürü yağlı ve de biraz ağırdır, ağır ağır içilmelidir.