1. ziraat bankası'nın temelini oluşturan, çiftçiye maddi destek amacıyla sultan abdülaziz döneminde devlet eliyle kurulan organizasyon.
  2. 1863 yılında kurulan ziraat bankasının ilk adı.

bugün ve bundan önceki 6 gün boyunca ziraat bankası atmsinden para çekme girişimlerinde bulunmam üzerine merak ettim bu ziraat bankasının tarihi nerden geliyor. oturdum bir okudum.ziraat bankasının resmi sitesinde herşey bir sandıkla başladı diye bir slogan var. sandıkla başlayan serüvenleri sandıkla da kalmış kanımca. yaklaşık bir haftadır, her gün profilo ziraat atmsine gidiyorum atm hizmet dışı. üşendim ana caddeye şubeye gitmedim. bugün artık kira günüdür para çekmek lazım diye mecburen gittim mecidiyeköy şubesine. fakat malesef oradaki atmlerde de aynı yazıyla karşılaştım; ''atm'miz hizmet dışıdır''. zaten istanbul gibi bir yerde her ilçe de bir tane bulunan şubeleri dolayısıyla yeterince zorlanırken, bir de bu şubelerdeki atmlerin hizmet vermemesi beni iyice çileden çıkardı. atm uygulamasına henüz geçememiş olmaları beni derinden yaraladı. sandıktan da para çekilmiyor tabi.

tamam hatamın farkındayım milyonlarca banka var neden ziraat hesabı kullanıyorum değil mi? işte orada hafta sonları eve gitmem için ekstra hesap açtırmayan çiftçiye destek olan babam devreye giriyor. 4 yıldır evden ayrı yaşamama rağmen, para almak için eve gelsin mantığındaki babamdan dolayı bu çileyi çekiyorum evet. tamam herşeyi geçtim, bankalarda para çekmek için acelesi olan insanın en büyük dileği, sırada önünde yaşlı insan olmaması değil midir? ziraat gibi bolca yaşlı müşterisi bulunan bir banka, bunun için son tercih olmalıydı. yaşlılık zor zanaat. ton ton amcalar, hanım teyzeler, nereden bilsin atmden para çekmeyi. tabi 10 dakika kendileri denedikten sonra, mutlaka arka sıraya güvenliğe danışma ihtiyacı duyacaklar. bunda gocunacak bir durum yok elbette ama nolurdu iki atm fazla yapsanız, memleketin çeşitli köşelerine de o sandıklardan yerşeltirseniz. bugün kuyrukta beklerken devletin ekonomisi mi çöktü, darbe mi oldu filan diye bile düşünmeye başlamıştım ki, tamam stedimare dedim kendine gel. istanbul'un ilçelerini dolaşırsın tek tek.

yine de ziraat gibi bir bankanın şubelerinin arttırılmasından bir zarar gelmeyeceğini düşünmekteyim. en azından ara sıra gördüğümüz şubelerde ayın 7si olduğunu uzun kuyruklara bakarak anlamasak çok daha iyi olabilirdi kanımca. ama yok yok bugün anladım ki; ziraat, zor zanaat...