1. daha önce nasıl yazılmamış hayret, diye bir klişeyle başlayayım.

  son birkaç yıldır nasıl olduğunu anlayamadığımız bir şekilde pıtır pıtır her yerde bitiverdi bu okul. yok "sağlık meslek lisesi", yok "güzel sanatlar lisesi", yok "adalet meslek lisesi" şeklinde 20'den fazla kampüs kurdular.

  ne zaman kurulduklarını bulamadım şimdi web sayfalarında. yalnız bildiğim kadarıyla en fazla 5 senelik bir tarihçeleri var. (tabii fena halde yanılıyor da olabilirim)

  şimdi milletçe birlik ve beraberliğe muhtaç olduğumuz şu günlerde insan ister istemez soruyor "oha 5 yılda 20 tane okul nasıl kurulur, nasıl döndürülür" diye. ister istemez bu değirmenin suyu diye başlayan komplo teorileri üretiliyor.

  doğal olarak bu tarz mantar gibi biten okulların arkasında bir cemaat parmağı aranıyor. isminden dolayı da şüpheye mahal verdiğinden adamlar ana sayfalarına kocaman açıklama koymuşlar:

  "adını “ millet mektepleri” nden alan mektebim okulları, kaliteli eğitimi ülkenin her köşesine ve toplumun tüm katmanlarına ulaştırabilmek için yola çıkmış bir kurum olarak, büyük önder atatürk’ün çizdiği yoldan gitmeye devam edecektir."

  son zamanlarda dershanecilikten biraz bezdiğim için kolej araştırıyordum, mektebim'e de bir bakayım dedim. zira bu kurumda çalışıp da her gün işe giderken heidi gibi havalara falan uçan bir meslektaşım var. neyse kurucusunu falan araştırayım da içim rahat etsin madem demiştim. kurucusunun adı ümit kalko. kurucuya zaten resmi web sitelerinden ulaşabiliyoruz. ümit kalko diye google'a aratma gafletine düştüğümdeyse (bkz: https://www.google.com.tr/...) önüme hiç hoş olmayan şeyler çıktı.

  bir kuple:

  https://www.dropbox.com/...

  http://www.alinteri.org/...

  ben açıkçası inanamadım okuduklarıma.

  okumaya üşenenler için not düşeyim, mektebim okulları'nın kurucusu ümit kalko dershanecilik yaptığı zamanlarda (2007) kendi dershanesi önünde başka dershanenin broşürünü dağıtan bir öğrenciyi arabacıyla kasten ezerek bacağının kopmasına sebep olmuş.

  keşke hiç araştırmadan öylece ilanlarına falan bakıp geçseymişim. bu kadar hırs, bu kadar vicdansızlık hiç bana göre değil.