1. ortam çok geyiktir ve şen şakrak geçen muhabbetlerin arasında espri kabiliyeti olmayan şahıs bir anda kendisince espri yapar ve onca güzel muhabbet bir anda yerini sessizliğe bırakır.. çocuk kendisini o ortamda espri yapmak zorunda hissetmiş fakar güzelim ortamı batırmıştır. yani seçilmiş çocuk yine yapamamıştır..
  2. gergin ortamı yumuşatmak amaçlıdır. bir çift kavga etmiştir, ortam daha barut kokuyordur. bu çifti seversiniz, istersiniz ki bunlar mutlu mesut takılsın, verirsiniz kendinizi espriye, sonunda ya amacınıza ulaşırsınız ya da " olm sen de bi susmadın, ziktir git lan" diye ayar alırsınız.
  3. kalabalık bir ortam: güzeli yakışıklısı, karizmatiği, zekisi, konuşkanı, iyisi, kötüsü, şımarığı, müzik-film arşivleriyle prim yapanı, dünyanın birçok yerini görüp de ortama hava basanı....bunların hepsi birarada sohbetin, içkinin dibine vurmuş kahkahalarıyla bir o yana bir bu yana egilirken ortama nereden geldiği bilinmeyen aslında merak da edilmeyen iki duvarın kesiştiği köşeye sıkışıp oturan x şahsiyeti de içten içe burada olma sebebi olan güzel kız arkadaşının gölgesi ardında belki de ona bir şekilde kendini ispatlama hevesi içinde ortamın tavanına yükselen sesleri, sözcükleri, cümleleri yakalamaya çalışır, bu seslerin arasından yapacagı zekice espriye malzeme toplar elbette bunu büyük bir titizlik içinde yapmaya çalıştığı için bir yandan da sessiz sesssiz köşesine büzüşüp kalmıştır.

    ne var ki kendini o kadar sıkmış o kadar kasmıştır ki bu sesler, ortam ondan kilometrelerce uzaktadır yapamaz bir türlü kendini ispatlayacak, herkesin odak noktası olup da sevgilisinin gözünde degerini arttıracak espriyi. zaten ortam da dagılmaya başlamış içkinin de etkisiyle gözler kaymış, güzel sevgilisinin içinde bu silik adamın yanında ne işim var hissini uyandırmış ve yerin dibine girmiştir...

    oysaki güzel kardeşim x, kasmasaydın kendini bu kadar biraz rahat olup da kendine güvenseydin belki güzel kız arkadaşın geceyi, sohbetin başında kült filmlerden oluşan bir arşivinin olduğunu söyleyen y kişisinin yanında değil; senin yanında geçiridi...
  4. zorunlulukla yapılan işler çoğunlukla başarısız olur. birde espri yapmanın yetenek işi olduğunu hesaba katarsak, çok zor bir durumdur. bütün bu şartlara rağmen aradan biri çıkıp güzel bir espri yaparsa, kıskanılıp somurtulmamalı aksine tadı çıkartılmalı, takdir edilmelidir. yapabilene helal olsundur.