• görseller

  • mehmed uzun
 1. dünya'nın neresinde yaşarlarsa yaşasınlar büyük edebiyatçıların yaşam algoritmasının hemen hemen hiç değişmediğini bir kez daha hatırlattı. kovuşturma-hapis-sürgün-geri dönüş-ölüm. hapis ile sürgün arasında bir yerlerde sağlık da uçup gidiyor olmalı.
 2. barış yanlısı bir yazar olduğu iddia edilsede eserlerinde buram buram savaş çığırtkanlığı yapan, acılı ezik millet imajını dillendirendir.
 3. nar çiçekleri adlı denemesinde çok kültürlülük konusunu ele alan, diyarbakırın hayatında bambaşka bir yerde olduğunu, kalbinin hep orada attığını söyleyen, kürt edebiyatının ilerlemesinde çok büyük katkılar sağlayan yazar. artık hayatta olmasa da geri bıraktığı eserlerle adını sonsuzluğa kazımıştır.
 4. ülkenin belli güç odaklarının yani sunni merkezli tarihçiler, cumhuriyet sonrası dili gelişmiş ancak düşünceleri cumhuriyet'in ilk yıllarında kalmış eleştirmenler, kendi öznesini uç kuruşa tekrar ve tekrar satan nesne-insanlar tarafından el birliğiyle insan belleğinden silinmeye çalışılan edebiyat insanı.

  faşist italya'dan ithal ettiğimiz anayasanın faşizmi öngörmesinin günümüz anayasaları üzerindeki etkisi düşünüldüğünde ülkenin sınıfları değil millletlere bölünmüşlüğünün vebalini çeker, mehmed uzun.

  insanların milletlere değil coğrafya'ya bölünebileceğinin yaşayan kanıtıdır, eserleri.

  ne kürt edebiyatı üzerine yaptığı çalışmalar üzerinde durulduğunu ne de eserlerine hakettiği değerin verildiğini görebilmiştir.

  kürt edebiyatının kendisi dante'si tanımlamalarından da fazlasını haketmiştir.
  kendisi hem türk hem de kürt edebiyatının ebul ala ma arri'sidir, kendileri.

  dante gibi metin hırsızlığı da yaptığı da henüz kanıtlanmamıştır.
 5. nar çiçekleri düşsün toprağına,adın hep anıldıkça..bir dil yaratmak,sıfırdan ve de sürgünde,ızdırap içinde.huzurlu ve mutlu bir biçimde uyu güzel insan