• videolar

1. muzaffer sarısözen derlemiştir. sözleri de müziği de oldukça etkileyici.

"mecnun'um leyla'mı gördüm
    bir kerece baktı geçti
    ne sordum ne de söyledi
    kaşlarını yıktı geçti

soramadım bir çift sözü
    ay mıydı gün müydü yüzü
    sandım ki zühre yıldızı
    şavkı beni yaktı geçti

ateşinden duramadım
    ben bu sırra eremedim
    seher vakti göremedim
    yıldız gibi aktı geçti

bilmem hangi burç yıldızı
    bu dertler yareler bizi
    gamze okun bazı bazı
    yar sineme çaktı geçti

izzet-i der ne hikmet iş
    uyur iken gördüm bir düş
    zülüflerin kement etmiş
    yar boynuma taktı geçti"
  2. "zülüflerin kement etmiş
    yar boynuma taktı geçti..."

anadolu'da zaman hala yavaş aktığı için midir bilinmez, duygular derinden derine bir yoğunlukla yaşanır. türkülere yansıyan da bu güzellik ve saflıktır herhalde. kapitalizmin bir "jangıla" çevirmediği iklimlerde, o duruluğu hala yakalayabilmek mümkün. galiba bunun için şehirlerden uzak durmak gerekiyor.

şehirlerde aşk yaşanmıyor değil elbette, hatta kimilerince canhıraş bir "aşklaşma" kavgası veriliyor. duygular çılgınlar gibi yakıcı, acıtıyor. ancak yine de bu türküdeki gerçekliği mümkün değil yakalayabilecek kıvamda olmuyor. hem daha çabuk başlıyor, bitiyor. hem de kül gibi savruluyor akabinde.

hasılı, bir aşkın en derin hallerinden birine, el alemin platonik aşk dediği hale değinmiş bir türküdür. bu kadar güzel anlatabilen ikinci bir türkü de yine aynı topraklardan çıkacaktır. başka yerlerde aramayınız efendim.

"seher vakti göremedim
    yıldız gibi aktı geçti..."
  3. aytekin ataş tarafından mükemmel yorumlanmış bir aşık veysel türküsüdür.
    türkünün en güzel mısrası;
    "zülüflerin kement etmiş yar boynuma taktı geçti"

çok güzel bir benzetme olduğunu düşünüyorum aşık olanın aşık olunana dair olan zaafını tabir etmek için.

http://www.youtube.com/...
  4. "izzet-i der ne hikmet iş"

peki aşık veysel, izzet der mi?

demez, hiç de dememeli. peki nedir o zaman? bu türkü aşık veysel'in değil, ali izzet özkan'ındır.

adına ali izzet derler, ozan ve de şarkışlalıdır. torununun oğlu an itibariyle yanımda oturmaktadır. kalan müzikten albümü çıkmıştır. bir başka bildik türküsü için:

(bkz: mühür gözlüm)
  5. çok güzel türkü. erkan oğur- ismail hakkı demircioğlu yorumu da aytekin ataş yorumu da mükemmel. sözleri içi yakıp kavuruyor. böyle sevenler de var diye bir yandan seviniyor, bir yandan üzülüyorsunuz. belki bir gün bir adamın bu türküyü size söyleyebileceği hayaliyle yaşamaya devam ediyorsunuz.