merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • videolar

mayıs müzik topluluğu

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. anadolu üniversitesi konservatuarında okuyan bir grup gencin yaptıkları albümlerinden tanıdım kendilerini. sonrasında da bu grubun adını duymadım, bir bilene de rastlamadım. ama hangi şarkılarını çaldıysam gitarımla beğenmeyene de rastlamadım.
  2. albümlerinin adı gülizar'dı. teknik açıdan milyonlarca kusur bulunabilecek bu albümün en güzel tarafı insana hissettirdiği o tarifsiz sıcaklık galiba. bu da mayıs müzik topluluğunun başarısı. telefon numaralarının 5 haneli olduğu zamanlardan kalma bir gruptur, eklemeden geçmeyelim.
  3. mayıs müzik topluluğu'nun kuruluş kararı 1984 mayıs'ında, ankara üniversitesi tıp fakültesi'nin iki öğrencisi tarafından alınmıştır. o zamana dek, aütf halk müziği topluluğu'nda korist ve enstrümanist olarak görev alan, ayrıca bağımsız bir "çoksesli halk müziği topluluğu"nun kurucusu ve emektarı olan bu iki gencin çabaları, bu "çoksesli halk müziği topluluğu"nu grup mayıs'a ve sonraki adıyla mayıs müzik topluluğu'na dönüştürmüştür. üyeleri pek çok kere değişen topluluk, 1987 yılında aütf gençlik günleri kapsamında bir konser vermiş, ardından, kadroda pek az değişiklikle, 1988 yılında gülizar adlı bir albüm yaparak dağılmıştır. dağılmasının iki ana nedeni, topluluk üyelerinin okuldan mezun olarak yurdun çeşitli köşelerine doktor olarak atanmaları ve iki kurucusunun ayrılmalarıdır.

"gülizar" albümü(1992)

* 1.gülizar ( şiir: izzet göreli"vardiya" adlı şiirinden müzik : uğur şener )
    * 2.göçmen (şiir : özdemir asaf müzik : hakan erim )
    * 3.pirkanis (enstrümantal)
    * 4.yağmur ( söz : haldun çağlayan müzik : kıvanç someren )
    * 5.caklakarah (1.bölüm söz : yusuf algazi 2.bölüm söz : tekerleme)
    * 6.varoluşma (söz-müzik : haldun çağlayan )
    * 7.deprem (söz : ismail uyaroğlu müzik : haldun çağlayan )
    * 8.cazgır ( enstrümantal)
    * 9.benim adım yalnızlık ( söz müzik : uğur şener )
    * 10.yaralı (söz : yaşar miraç müzik: esat akıncı)
    * 11.şimdi deniz kıyısında ( şiir: haldun çağlayan ens müzik : kıvanç someren)
    * 12.bukağı ( söz: haldun çağlayan-kıvanç someren müzik:çerkez türküsünden derleme)

ayrıca ; facebook vasitasiyle grubun 25. kuruluş yılını kutlamak için bir sayfa acmislar.
    http://www.facebook.com/...

buda içimden geldi ; http://www.youtube.com/...
  4. bugün itibariyle keşfettiğim ve çok geç kaldığımı düşündüğüm müzik grubu. kayıtları pek iyi değil ama dönem şartlarına göre düşünürsek ya da eldeki imkanlarına göre göz ardı edilebilir. müziğin suratımda yaratmış olduğu mutluluk hepsine yeter. kısacası dinleyiniz..
  5. eskişehir'de, ilk kasetlerini esnaf sarayındaki müzik evlerinden birinde kayda alan üniversite öğrencilerinden müzik grubu. bildiğim kadarıyla üyelerinin bazıları hala müziğe devam ediyor istanbul'da.

gülizar, gülizar...

(bkz: http://www.youtube.com/...)