• videolar

 1. tacde milyonlarca farklı anlamda ve yoğunlukla kullanılan söz. ciddiyet taşımayan herhangi bir şey, muhabbet, eğlence, eşşek şakası, şaka, *... gibi bir sürü anlamı karşılar. kolpanın ya da geyiğin* tam karşılığı değildir. özellikle lise döneminde bu kelimeye hakim olunur ve günlük konuşmada 3 kelimeden biri olarak kullanılırdı(bir diğeri ise bkz. amına koymak).
  "meavvrağğ" şeklinde söylendiğinde ise "çok komiksin, afferim"-"çok ayısın, afferim" anlamına gelip, eşşek şakasına ya da kötü espiriye tepki niteliği taşırdı.
 2. osmaniye'de kullanılan güzelim sözcük.
  (bkz: mavra yapmak) mavra yapmak muhabbet etmektir. "merve nerdesin, işin yoksa mavra yapalım."

  (bkz: mavra vermek) mavra vermek yeni haberleri anlat anlamındadır. cümle içinde kullanmak gerekirse: oo naber lan mavra ver bakalım.

  (bkz: mavra var) mavra var, anlatacaklarım var demektir. ki çok önemlidir o anlatılacak olan şey. cümle içinde kullanalım bunu da: toplanın millet mavra vaaar! yani dedikodu da diyebiliriz.

  hoş bir kelimedir. bir rivayete göre mavra kelimesini çıkaran isim ali mete adlı şahsiyettir. ki burdan ona "hadi ordan mavracı" demek istiyorum. (bkz: mavracı ali mete) (bkz: mavranı sikim)

  buradan anlaşılacağı gibi mavra kelimesi kolpacı, yalancı anlamı da taşımaktadır. güzel bir kelimedir. tdk ya geçmiş mi merak edilmektedir.