1. dünya engelliler örgütünün düzenlediği her 1000 kapak karşılığı bir engelliye tekerlekli sandalye alınacak olan kampanya. lütfen hepimiz duyarlı olalım bu kampanyayı herkese bildirelim hem çevre temizliği hemde engelli vatandaşlarımıza yardım etmek için. kapakları nerelere teslim edeceğinizi alo çevre hattından öğrenebilirsiniz.
    unutmayın her sağlıklı birey bir engelli adayıdır.
  2. çeşitli rivayetlere göre var olan kampanya. bir arkadaşım 100 kapak biriktiriyordu, bugün karşılaştığım biri ise 200. şimdi 1000 oldu.

gerçekten şehir efsanesi mi, yoksa gerçek mi bilemedim.
  3. aylardır var olan fakat başlığının şimdi açıldığına şaşırdığım kampanya. gerçi bende açabilirdim amma velakin öyle olmadı insan unutuyor çoğu şeyi. toplum gönüllüleri gibi sosyal sorumluluk projesine gönül vermiş grupların yönettiği kampanya. mutfakta kapı arkasına astığım poşette biriktirdiğim kapaklarla desteğimi veriyorum. *

not: bira kapağı sayılmıyor. *
  4. ege üniversitesi diş hekimliğinin başlattığı kampanya. aralık 2011 tarihine kadar uzatılmış. her 250 kg da bir engelliye tekerlekli sandalye veriliyor.
  5. ege üniversitesi diş hekimliği fakültesinin başlattığı sosyal sorumluluk projesidir. projenin amacı maddi durumu yetersiz olduğu için tekerlekli sandalye alamayan insanlara tekerlekli sandalye temin etmek, aynı zamanda geri dönüşüm bilincini topluma aşılamaktır. çeşitli geri dönüşüm firmaları ile anlaşılarak toplanan her 250kg. kapak için 1 adet tekerlekli sandalye alınmaktadır.

kampanyanın sloganı "mavi kapak" olduğundan çoğu insan sadece mavi renk kapakların toplandığını düşünüyor. su şişesinin kapağı, kola kapağı, meyve suyu kapağı gibi her renk kapak geri dönüştürülebilir. kapakları şişelerle birlikte çöpe atmak yerine biriktirerek projeye destek verebilirsiniz.

kapakları hemen hemen bütün marketler toplamaktadır.
  6. takdir ettiğim ancak nedense katkıda bulunmadığım kampanyaydı.

çok değer verdiğim birinin aktif şekilde bu kampanya için kapak topladığını görünce ben de toplamaya başladım onun biriktirdiklerine katkıda bulunmak için...

onunla birlikte refleks oldu bende bu kampanya için kapak toplamak.
  7. her 250 kg kapak bir tekerlekli sandalyeye tekabul etmektedir.

eğer kapak topluyorum ve verecek yer bulamıyorum diyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz. bu konuda 4-5 ayda bir etkinlik düzenleyip ciddi anlamda emek harcayan insanlar tanıyorum. 4-5 ayda bir buluşup onlarca kişinin biriktirdiği kapaklarla bir dolu sandalye alıyoruz.

yapacağınız sadece, içtiğiniz suyun kapağını alıp çantanıza atmak.

ha şunu da unutmadan ekleyeyim; adının mavi kapak olduğunu bakmayın, her renk, her tür kapak kabul ediliyor. 15 lt.lik salça bidonunun kapağı da olur, damacana kapağı da olur, meyvesuyu kapağı da.
  8. gayet gereksiz bulduğum bir kampanyadır. benim bulmamı geç, kendisi de gayet saçma olan bir kampanyadır. bu kampanyaya katılmama kararı aldığımdan bu yana tüm kapakları çöpe atıyorum.

hangi duyarlılıktan bahsediyorsunuz, ne kampanyası, yardımı?

devlet, sosyal devlet olaydı, adam gibi adamlar başımızda olaydı bu kapak eylemine gerek kalmadan engelli kardeşlerimiz sandalyelerine sahip olurlardı.

yine bu kadar duyarlılıklarıyla gözlerimizi yaşartan kapital sahipleri de üç beş kapak alacakları yerine bir hafta yemeklerini evde yesinler de üç beş engelli dostumuz sandalyesine kavuşmuş.

sosyal sorumluluk projesi, pehh.
  9. destek verdiğim kampanyadır. geçen seneden beri kapakları toplayıp veriyorum. çok zor birsey değil, biriktirildiğinde farkında olmadan bir sürü kapağınız oluyor. bildiğim kadarıyla pet şişeleride kabul ediyorlar, bize pet şişelerinide aldıklarını söylemişlerdi.