• videolar

 • görseller

  • mavi boncuk
  • mavi boncuk
  • mavi boncuk
 1. bu filmdeki kadro türk filmlerinin ustalarını içinde barındırır.
  her daim izlenesi ki özellike evde yalnız başına geçirilen koca bir gün için televizyonda rastgelinirse kaçırılmaması gereken güzel bir türk filmidir. filmdeki sahnelerden en akılda kalan yer; emel sayın'ın tarık akan'a yalnız benim için bak yeşil yeşil demesi ve tabiki filmi sonunda emel sayın'ın titreyen sesiyle söylediği; olmaz böyle şey şarkısı;
  olmaz böyle şey, yoksa rüya mı?
  tam mutlu oldum derken,
  yıktın bütün dünyamı
  ben bu dertten ölürsem,
  söyle kücük bey
  hiç mi kalbin sızlamaz?
  olmaz böyle şey!

  ve arzu film yazısı görülür ekranda. niye bitti ki şimdi?
 2. emel sayın şarkısı

  bu dünyada sevgi büyük ihtiyaç
  herkes sevmeye sevilmeye muhtaç
  herkesle dost ol herkesle arkadaş
  ömrümüz geçiyor bak yavaş yavaş

  nakarat:
  onda bunda bundadır
  şunda bunda ondadır
  mavi boncuk kimdeyse
  benim gönlüm ondadır

  ayrıca mavi boncuk (1974) adlı filmin müziğidir.
 3. hayatımda gördüğüm en içten filmlerden biridir.
  emel sayın'ın seslendirdiği şarkılar ise inanılmaz güzeldir.
  kemal sunal bu filmde daha çömezdir.
 4. bu filimi unutulmaz yapan, elinde sazıyla metin akpınarın, fidyeyi getirmesi umulan gazino sahibinin caddede göründüğünü diğer ekip elemanlarına çaktırmadan ikaz edebilmek için uyarladığı türküyü eşsiz yorumlama performansıdır. sözleri aşağıdaki gibidir, bestesi de tatlısesin "demirciler demir döger ocakta" sına fena halde benzer öyle ki burada bir çakma durumu da söz konusu olabilir.

  yüce dağbaşına yatmış uyumuş
  ela gözlerini uyku bürüümüş oy oy (2)

  aşşağıya bakmayın salak salak
  yukarıdan geliyor da dangalak oy oy (2)
 5. türk sinemasında çekilmiş en kaliteli kadroya sahip filmdir.bir tek şener şen eksiktir o jenerasyondan.filmin konusu itibariyle çekildiği yıllarda ki diğer filmlerden farklı olması bir değer olumlu etkendir.ne zaman rastlasam önemli bir işim yoksa oturur izlerim hiç sıkılmam.
 6. tam bir stockholm sendromu örneğidir.

  sendroma ismini veren olay 1973 yılında stockholm'de yaşanan bir banka soygununda, rehin tutulan bir kızın bir süre sonra soyguncuya bağlanması ve serbest kalması sonrasında soyguncuyu savunmasından da öte, nişanlısını terk ederek soyguncunun hapisten çıkmasını beklemesi ile sonuçlanmıştır.

  işte bu filmde de emel sayın kaçırıldıktan bir süre sonra, kaçıranlara önce empati kurmuş, akabinde sempati duymuş; son olarak da kaçıranların pek tabi en yakışıklısına-tarık akan- gönlünü kaptırmıştır.

  1974 yılında çekilen bu film için, bu bir tesadüf müdür yoksa uluslararası olay göz önüne alınmış mıdır? merak ederim....

  ha! unutmadan bir de rivayet olunur ki; emel hanım aşık olma işini film setinde bırakmamış, filmde de seslendirdiği yeşil yeşil adlı şarkıyı, gerçek hayatta da dilinden düşürmemiştir....
 7. kendinizi bitkin hissettiğiniz zamanlarda rahatlamanın en iyi yolu yeşilçam filmi izlemektir. ancak her yeşilçam filmi rahatlatmaz bazısı sinirlendirir, bazısı alay ettirir, bazısı üzer. ama bazısı içinize işler, sanki izlemiyor da yaşıyor gibi olursunuz o filmdeki kahramanlarla. hayatınızın stresini unutur ve içine giriverirsiniz onların hayat gailesinin. işte bu etkiyi yapabilen muhteşem filmlerden biridir mavi boncuk. zaten bu etkinin de bir formulü vardır. aşağı yukarı aynı oyuncular ve benzer hikayeler veya karakterlerdir sizi rahatlatan. münir özkul ve adile naşit olmadan olmaz örneğin.
  samimidir mavi boncuk , iddiasızdır. saftır tıpkı neşeli günler gibi, tıpkı sultan gibi, tıpkı gülen gözler gibi...
  sonunu bilirsiniz hiç izlememiş olsanız da ama sizin derdiniz sonunda ne olacağı değildir ki zaten. hiç izlememişseniz gerçekten çok yazıktır ama.
  çok klişe ama doğru bir tanımla, sımsıcak yeşilçam filmlerindendir. ilaç gibidir, yeşilçam rehabilitasyon merkezinden çıkmış olan.
  izlemediyseniz anlayamazsınız , izlediyseniz gülümsersiniz.