• videolar

 1. "evinin bahçesindeki çimlerin üzerine sırt üstü uzanmış, bulutlara bakan matematikçiye oğlu pencereden seslenir:
  - baba, çok çalıştın. artık içeri gel.."
 2. türkiye'de bu sıfata sahip çoğu kişi ,eğer ömürlerini bu yolda harcamaya gözleri belirli bir süre sonra yemez hale gelirse, aile kurmak, geçinmek, normal bir hayat yaşamak amacıyla dershanelerde çalışır. sonra yavrularına hayat deneyimlerini anlattıklarında "yavrum biz sizin için ne fedakarlıklar yaptık" çerçevesi içinde uzun düşünceler sonunda dershaneciliğe kaydığı dönemleri aktarırlar. ve bu laflarım üzerine bana "sen kendine bak fizikçi" diyecek kimselerdir matematikçiler.
  (bkz: deli matematikçi)
  (bkz: deli fizikçi)
  (bkz: bütün temel bilim bölümleri delilerle mi doludur)
 3. matematikçi olmak sabır ister, emek ister en önemlisi her zorlamaya dayanıklı bir bünye ve de beyin ister..
 4. sadece hesaplamadan ibaret olmayan kişidir. iki türü vardır: uygulamalı matematikçi ve pür matematikçi. uygulamalı matematikçi gelişmiş bir mühendistir sadece, hayata uygulanamayan veya uygulanamayacak matematikle ilgilenmez, reddeder, boşuna bir uğraşmış gibi görür. aynı zamanda çok iyi fizik bilir.

  pür matematikçi ise bildiğimiz manyaktır. matematiğin, maddenin özüyle ilgilenir, hesapla uğraşmadan direkt sonucu bulur, geri kalanı amelelikten ibaretmiş gibi düşünür. bu tür de felsefe ile yakından ilgilidir. genelde pür matematikçiler siyasetle ilgilenmiştir.

  bu iki matematikçi türü genelde pek iyi anlaşamaz, birbirlerini suçlar, aptal der dururlar, dışarda o kadar aptal varken.
 5. alternatifi yokmuşçasına matematiksel iktisat dersinde kullandırılan hesap kitap yapan kullanışsız bir yazılım.