• videolar

• +1 görseller

• masonluk
    • masonluk
    • masonluk
    • masonluk
    • masonluk
    • masonluk
  1. içinde kabala'nın mistik öğelerini barındıran bir öğretidir. her ne kadar dernek olarak 18. yüzyıllarda olarak kurulmuş gözükse de kurucusu hiram abif olduğu için yaklaşık 5.000 yıllık bir tarihi vardır.

ortaçağ avrupa'sında feodalitenin güçlü, monarşinin ise zayıf olduğu zamanlarda haçlı seferleri ile güçlenen template şövalyeleri bu oluşumun devamını sağlamışlardır. tapınakçılar( isimleri de süleyman tapınağından gelir) günümüz finans sisteminin araçları olan havale, kredi, iskonto gibi işlemleri başarıyla gerçekleştirdiklerinden servetlerini genişleterek avrupa'da daha çok güçlenmişlerdir. tapınakçıların çok güçlenmesi dönemin fransa kralı philippe'nin işine gelmediği için tapınakçıların tarikatı lağvedilir ve birçok üyesi yakalanarak yakılır, yakalanamayanlar ise o dönemdeki iskoç-ingiliz savaşının verdiği karışıklıktan dolayı iskoçya'ya göç ederler. göç edenler arasında rodos adasını tercih edenler de olmuştur. rodos'un kanuni tarafından ele geçirilmesinden sonra malta'ya göç etmişlerdir.

almanya 'da ise 16. yüzyılda rosenkreutz(gül haç) adlı tarikatın kurulmasında masonların büyük etkileri vardır. gülhaçlar'da almanya'nın siyasi olarak karışıklığından faydalanıp, iyi şekilde örgütlenmişler, çeşitli imtiyazlar elde etmişlerdir.

modern masonluk ilk olarak 18. yüzyılda ingiltere ve iskoçya'da ortaya çıkmıştır. buraya göç eden tapınakçıların bu kuruluş da etkileri olduğu yadsınamaz. ingiltere'den sonra tüm dünyaya hızlıca yayılmışlardır.

üyeilk şartlarında allah'a inanmak gibi ibare geçse de kendileri ile birçok yönü çelişen sistemleri mevcuttur. tabiat üstü kuvvetleri ve mucizeleri inkar ederler. rasyonalist bir inanç sistemleri de olsa sezgisel etkileri gözardı etmezler, bu da tabiat üstü kuvvetleri inkar etmekle çelişir. araştırıldığında böyle sayısız örnekle karşılaşmak mümkündür.

masonlukta giz ve mistik öğeler çok önemli olduğu için birçok bilinmeyen vardır. bu bilinmezlikler silsilesi ise "masonluk nedir" sorusunun cevabının verilmesini çok zorlaştırır.
  2. bugün okuduğum bir kitap beni çok şaşırttı. kitap masonların atatürk'ü öldürdüğü üzerineydi.ne kadar doğru olduğunu bilmemekle beraber değişik iddaalarla süslüydü kitap.bu konuda araştırma yapmaya başladım ve bazı şeylerin doğru olduğu kanısına vardım.çünkü atatürk cidden de masonları kovmuştu.ama masonların sitesinde bu atatürk'ün memleketin zor durumda olduğunu ve kendilerinin mallarını türkiye cumhuriyet'ine teslim ederek tatil yapmaları gerektiğini söylemiş(masonlara göre). ama kitapta atatürk'ün masonlara söylediği cümle aynen şudur;

''haydi defolun buradan, cehhennem olun gidin.yahudi uşakları! benim milletim bana kahraman sıfatı verdi. ben sizin gibi bir çift yahudi'ye uşak mı olacağım? bu gece türkiye' deki bütün locaları kapatmadığınız taktirde, yarın teşkil edeceğim divan-ı harbi- örfi'ye hepinizi veririm ve astırırım. haydi defolun karşımdan''
    çankaya (1935)
    atatürk masonların türkiye'de büyük bir tehlike olarak görüyordu ve zaten ölümüne kadar türkiye'de bir mason locası görülmedi.

atatürk'ün döneminde yasaklanan masonluk inönü'nün döneminde yeniden serbest hale geliyor. ve ne yazık ki bu konu sadece bir şüphe, iddaa başlığı altında kalıyor.bu zamana kadar neden atatürk'ün ölümüyle ilgili bir araştırma yapılmadı? veya ismet inönü atatürk öldükten sonra masonluğu serbest bırakıyor.bildiğimiz ve duyduğumuz kadarıyla şu anda dünya'yı yönetenler masonlar ve durdurulamayacak bir güç elde edilmiş durumda.bizi beklediğini düşündüğüm daha büyük tehlikeler var.
  3. onlar da her türlü ezoterik topluluk gibi iki sebepten ötürü gizliliğe/seçiciliğe önem verirler:

1. memetik altruizmi güçlendirmek (her önümüze gelene ritüellerimizi anlatsak bilen/bilmeyen oranı 1'den büyük olur ve bu oran ivmeli bir şekilde artar, ortak memi paylaştığım kişi/paylaşmadığım kişi oranı da 1'den fazla olduğu zaman altruizm kalmaz, yalan olur)

2. memi saf haliyle iletmek (her önümüze gelene ritüellerimizi anlatsak, replikatörü özenle seçmezsek ortada olayın orijinali kalmaz, mutasyon alır başını gider).
  4. çalıştığınız şirkette hiç anlam verilemeyecek şekilde üst konuma gelenler ya da dünya yıkılsa yerinden olmayanlar
    arasında üyelerinin bol bol bulunduğu cemiyettir.
  5. bu konuyla ilgili ciddi ciddi araştırma yapan insanlara acıyorum gerçekten. hem var olan bilgilerin doğruluğunu ispatlamak imkansız, hem de bu bilgilerin doğru olduğu varsayılsa bile, insana herhangi bir somut etkisi/yararı yok. dezenformatif bilgiler arasında zamanınızın çoğunu harcıyor ve elinize hiçbir bok geçmiyor. doğru olduğu varsayılan bir şeyler okusanız bile, bunlar da fikri anlamda işe yaramaz şeyler oluyor. 33 dereceleri varmış, pergel ile cetvel kullanıyorlarmış, 1 doları ters çevirince bunlar ortaya çıkıyormuş vb. tam anlamıyla zaman kaybı.