• videolar

 • görseller

  • martini
  • martini
  • martini
 1. özellikle cumhurşyet öncesi dönemde kullanılan bir tür silah.
  aydın yöresinde efelerin can dostu olarak geçer, bugün bazı büyük efelerin mesela kamalı mustafa efenin martininsi askeri müzededir.
 2. italya'da süpermarkette 5 euro'ya satıldığına inanamadığımız,italya gibi zeytin dolu bir akdeniz ülkesinde zeytin yemenin 2. sınıf vatandaşlara yönelik bi şey olduğunu duyup da,3 yeşil zeytinsiz martiniyi istemez bu gönül ki diyerek içmekten vazgeçtiğimiz içki.tadını da sevmeyiz hiç o ayrı..
 3. bilindiği gibi 3 çeşit değil 10 çeşide yakın satılır. ayrıca klasik martini, hazır kullanılmaz; bizzat yapılır.

  90 ml vodka, 1 çay kaşığı dry vermouth, kırılmış buz ile karıştırılır/ çalkalanır. 140 ml lik kokteyl bardağında zeytin ile servis edilir.
 4. muhteşem bir alkollü içecek. şarabın eksik kaldığı yönleri, martini tamamlar, dry ı ayrı güzeldir, rosso su ayrı güzel. crash buzla nefis olur. kafadan 3-5 kadeh içilir. ortamı da süper yapar, kaliteli muhabbet olur.
 5. vermut fazla kullanılmazsa daha güzel olan içecek. hatta winston churchill'in sözlerinden alıntı yapıyım: "iyi bir martini yapmak için vermut şişesinin kapağını açıp, içinde cin olan martini kadehine şişeyi şöyle bir göstermek yeterlidir."