1. 30 kasım 1835 doğumlu ünlü americalı yazar.ölümü 1910."tom sawyer" ve "the adventures of huckleberry finn" en ünlü eserleri.natüralist akımı izler.gerçekadı samuel clemens.

bir gün mark twain bir parti de bir kadına yaklaşarak "çok güzelsiniz" der.kadında "ama ben sizin için aynı şeyi söyleyemeyeceğim" der.bunun üzerine mark twain "o zaman sende benim gibi yap ve yalan söyle" der.

bu da bir hikaye...
  2. mark twain bir gün trende karşısında oturan adamın, kendi kitaplarından birini okuduğunu görür.biraz muhabbet ettikten sonra adamın kendisini tanımadığını anlar ve sorar:
    +kitap nasıl?beğendiniz mi?
    -hiç okumamış olmak için 100 dolar verirdim.
    +o kadar kötü mü?
    -tam tersine...ilk kez okumanın keyfini yeniden tatmak isterdim...
  3. mark twain konferans vermek için bir şehre gider.tıraş olmak için girdiği berber, tıraş esnasında, "eğer bilet almadıysanız mark twain in konferansını ayakta dinlemek zorunda kalacaksınız." der.ünlü yazar twain " hiç önemli değil" der gülümseyerek, " ben o adamın konferansında hep ayakta dururum zaten..."
  4. "20 yıl sonra yaptıklarından ziyade yapmadıklarından dolayı hayal kırıklığına düşeceksin, bu yüzden güvenli limanlardan demir al, hayalet, araştır, keşfet."

demiş güzide insan. sikmişim okulu, hanım bavulumu hazırla.

(bkz: vita es morte)
  5. gittiği bir konferans çıkışında izlediği kişi hakkında yorumlarını yazacağı deftere, konferansı çok beğendiğini ancak acelesi olduğunu ve "kısa" yazacak kadar vakti olmadığını yazıp, kısa yazarak derdini anlatmanın uzun yazarak anlatmaktan çok daha önemli ve değerli olduğunu ironik bir şekilde vurgulamış yazar.
  6. amerika’da ziyafet şeklinde düzenlenen yemeklerde ağzı laf yapan, dinletmesini bilen birkaç kişinin konuşması adetmiş. böyle bir yemekte konuşan mark twain yerine oturduktan sonra konuşmacı olarak sıra kendisinde olan bir avukat ayağa kalkmış ve ellerini cebine sokarak konuşmaya baslamış :
    - mart twain gibi profesyonel bir mizahçının bu kadar boş ve yavan konuşması size de hayret vermedi mi?
    twain oturduğu yerden kalkarak müdahale etmiş :
    - esas hayret verici olan bir avukatın ellerini kendi cebine sokuşu değil mi?

kaynak : espri ve fıkralarıyla ünlüler
  7. "courage is resistance to fear, mastery of fear - not absence of fear", demiş amerikalı romancıdır.
    türkçe çevirisi şöyle olabilir: "cesaret korkunun olmaması değil; korkuya dayanabilmek, ona hükmedebilmektir".