merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

mantık hataları

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. iyi ve sağlam bir cümlenin temel mantık ilkelerine uygun olması gerekir aksi taktirde anlatım bozukluğu yapılmış olur.

*seninle değil şehir içinde gezmek, dünya turuna bile çıkılmaz.
    *önümüzdeki haftanın önemli programlarından bazılarını sizlere hatırlatmaya çalıştık.
    *beyin zarı iltihapları iyi tedavi edilmezse ölüme;hatta sara nöbetlerine dahi yol açabilir.
    *tezgahtar müşterinin aldığı oyuncağı kağıda sardı ve müşteriye verdi.
    *karar tbmm'nin 230'a karşı 190 oyla aldığı bir kararla kabul edildi.
  2. pendik fenerbahçe' yi yendi. fenerbahçe galatasaray'ı , galatasaray real madrid' i, o zaman pendik real madrid' i yener.

doğrusu şudur: pendik real madrid' i nerden bulsun da maç yapsın. ama bulursa affetmez.
  3. örnek:
    "kenan doğulu yüzünden takdir belgesi alamadım."

ortaokul zamanlarıydı.. türkçe dersinde william shakespeare adı geçti.
    öğretmen "kim şekspir'in adını yazabilir" dedi.
    ben "(bkz: @1905529)" dedim.
    "gel tahtaya bakalım." dedi.
    "shakespeare" yerine "sheakspeare" yazdım. peki nooldu? cillop gibi artı boşa gitti. kaçan artı yüzünden türkçe karneye 5 değil 4 geldi. o sene takdiri bir puanla kaçırdım.

halbuki kenan doğulu shake it up şekerim diye bi tüyo verse şimdi adını da doğru yazmıştım, takdirimi de almıştım misler gibi...

yanlış!!!
    kenan doğulu o sıra roma'yı yakıyordu. o roma'yı tarih dersinde kullansaydık tarih 3 değil 4 gelirdi. kaybedilen puan tarih dersinden tedarik edilirdi. takdir belgesini de meraklı komşu teyzenin şuursuz kızının yaptığı gibi çerçeveletebilirdin.
  4. -kpds zordu ya hani yazılışı aynı anlamı farklı kelimeler var ya onlar çıktı hep
    -nasıl ya şıklar a-book
    b-book
    c-book şeklinde miydi_? sorusu akıllardan geçerken hatayı yapan kişinin 'işte yazılış da farklı da aynı gibi olanlar falangjtıofkgı' şeklinde toparlama çabaları...
  5. var mısın yok musun adlı programda, yarışmacı mavilerin neredeyse hepsini açmış, kırmızılar kalmış.
    x numaralı kutunun sahibi, yarışmacıya akıl veriyor:

-bence artık devam etme çünkü artık açacağın rakamlar büyük ihtimalle yüksek olacak...
  1. 1