1. yenilecek mantının leziz olup olmayacağını belirleyecek olan- belki de tek faktör.

  mantının üzerine dökülecek sos, basit bir "kızarmış yağ/pul biber" karışımının ötesinde bir şeydir. en azından, eğer hakikaten mantı tüketiminin keyifli bir lezzet durağı olmasını istiyorsanız, böyle olmalı.

  ilk önce, küçük boy, fazla derin olmayan ve enlemesine genişliği olan bir tava içerisinde yemek yağı eritilmeli. tercihim, yayla yağlarıdır çünkü yayladaki süt katkısı sosu hafifletiyor. yağın ne kadar miktarını tavaya atacağınız da, mantı yiyecek insan sayısına bağlı.

  tavaya konulan yağ erimeye başladıktan kısa bir süre sonra, ilk yağ kıvılcımlarını duyduğunuz anı takip eden 25-30 saniye içinde, bir çorba kaşığının yarısını tam dolduracak şekilde domates salçasını alın ve yeni yeni kızarmaya başlamış olan yağın üzerine dökün. kısık ateş üzerinde yağ/salça karışımını iyice karıştırın. yağ ile salça arasındaki tüm mesafeleri kaldırmalı, onları "bir" etmelisiniz. yağ, biraz katılaşacaktır böylece.

  tavayı iyice karıştırdıktan sonra, tavanın altı kısılabilecek kadar kısılmalı. en kısık ateşte ve sık aralıklarla karıştırılmalı. ardından, bu karışımın üzerine pul biber ilave etmek gerekiyor. fakat, burada atlanmaması gereken iki nokta var; aksi halde sosunuz başarısız olabilir: pul biberi döktüğünüzde, tavadaki yağ/salça karışımı, biberi yakmayacak sıcaklıkta olmalı. aksi halde biberin tavaya girmesi ile ölmesi bir olur. bu nedenle, biberi koymadan önce kısık ateşte sık karıştırmak önemli. ikincisi, tavaya atılacak pul biber, mümkünse antep biberi olsun. mısır çarşısında bulmak mümkün bu pul biberi. antep pul biberi sadece acı değil, sosa salçayla birlikte lezzetini veriyor.

  pul biberi tavaya atarken, -en az iki tutam yeterli olur ama size bağlı tabii ki- biberin varlığının hem görüntü olarak ve hem de ağızda hissetmek adına önemli olduğunu unutmamalı. aksi halde, elinizde sos değil de salçalı yağ olmuş olur. biberlerin de salça ve yağ karışımıyla iyice karıştırılması gerekiyor.

  mantı tabağa konulur, fakat mantının suyu mutlaka süzülmelidir. mantının piştiği su, tabakta gözle görülür/hissedilir miktardaysa, sosa zarar verme olasılığı vardır. ayrıca, mantının üzerine dökülecek yoğurdun da mayonez kıvamında olması gerekir. sosun üzerinde en çok rahat edeceği kıvam budur. mantı, yoğurt ve sosun üst üste birbirini tamamlaması mümkün olur böylece.

  bir de unutmadan; hazır mantı da burada tanımlanan tadı yakalamanız güçtür. o nedenle, ısrarla "ev mantısı" istemek makbuldur.

  edit: unuttuğum bir şey: mantı üzerine dökülecek yoğurda, orta kıyım ve ağızda hissedilecek büyüklükte sarımsaklar ilave edilmeli.
 2. yağ, salça, kırmızı pul biber ve nane karışımının ateşte hafif tutulmasıyla elde edilen, sonrasında mantı üstüne dökülen sarmısaklı yoğurdun üzerinde gezdirilmesi makbul olan sostur. daha sonra üzerine sumak da dökülmesi gerekir ki, asıl böylesi makbuldür.
 3. yağ- salça- baharat sıralamasından sonra,tavada pişen sosa pişirdiğiniz mantının suyundan 1-2 kaşık da eklediğinizde, kıvamı çok daha güzel oluyor. birkaç kez karıştırıp tabaktaki sarımsaklı yoğurtlu mantınızın üzerine döküp afiyetle yiyebilirsiniz.
 4. klasik tarif 4 katmandan oluşur.

  öncelikle arzuya göre haşlanan, kızartılan yada fırınlanan mantılar çukur bir tabağa alınır.

  daha sonra tercihinize göre sarımsaklı yada sadece tuzlu çırpılmış yoğurt lezzetli hamur parçacıklarının üzerini ince bir katman şeklinde kaplayacak şekilde dökülür.

  bu yoğurt katmanının üstüne su ile seğreltilerek ısıtılan ve püre kıvamına getirilmiş salça eklenir. burda artistik yeteneğinizi kullanarak güzel bir şekil oluştursanız iyi olur.

  bir cezvede kırmızı pul biberle birlikte yaktığınız tereyağı bu kırmızı beyaz görüntünün üzerinde cozzzz sesleri eşliğinde gezdirilir.

  daha sonra isteğe bağlı olarak sumak, kırmızı biber, nane serpilir.

  afiyet olsun.

  alternatifi olarak;

  yine yoğurt eklendikten sonra üzerine bol yağda karamelize edilmiş ve salça ile kavrılmuş nane kırmızı biberle tatlandırılmış soğan eklenebilir. farklı bir lezzettir bir alternatif olarak tavsiye ederim.

  tekrar afiyet olsun