1. iyi gözlem yapamayan insanların bu markalar hakkındaki vardıkları kanıdır.bu markalar öyle değildir. modayı belirlerler evet ama seri sonu indirimleri ve outlet mağazalarıyla pazardan kat be kat ucuzdurlar, (daha yeni 15 milyona baharlık mont aldım). ayrıca içerdikleri ürünler o kadar çeşitlidir ki, mağazanın içinden tiki kotu ve tiki atleti bulmak emek ister, diğer kıyafetleri genelde hep alışılmışın ötesinde, giymesi cesaret isteyen kıyafetlerdir ki böyle giyinen kimselere de tiki demezsiniz "bitli" falan dersiniz genelde.

burada bu marka reklamı yapmak gibi bi derdim yok, lakin gözlem yeteneği yeterli gelmeyen insanlar öyle sanıyorlar içine girip bakmadan. tiki kardeşlerimizin üzerinde de yalnızca marka baskılı tişörtler vardır yalnızca ya da atletler.

(bkz: derde bak çay demle)
    (bkz: kendi kendine ayar vermek)
  2. zara evet, mango hayır. mango her kesime hitap eden bir markadır. hatta mango bir kaç sezondur tikilerin hoşuna gitmeyecek kadar güzel( zaten tikiler için çok seçenek yok) kıyafetler üretmiştir, severek alırız.
  3. "hiçbir marka 'tiki markası' değildir ki bunlar olsun" dedirten bir cümledir. tiki markası diye birşey yoktur. zaten klasik bir yanılgıdır ki, birilerinin tikilikle özdeşleştirdiği marka kıyafeti giyen herkes tiki olur. "tiki markası" yanılgısı da bu noktadan çıkmaktadır. tikiliğin tabi ki marka olgusuyla alakası vardır. bir kişi "ben x marka giyiyorum, y marka giyiyorum. başka birşey giymiyorum." derse tikilik oradan gelir. marka takıntısı olarak adlandırılır. bir de "x markası beni tanımlıyor" gibi bir cümle vardır ki, o artık kıdemli tikilerin cümlesidir. tikilikle alakası olsun olmasın bir insanın yeterli parası varsa, istediği marka, istediği ürünü kullanma hakkına sahiptir. giysi alacaksa mağazalara girer çıkar, beğendiği modelde kendi bütçesine uygun ürünü alır. bu zara'ysa zara'dır. mango'ysa mangodur. bir marka pahalı diye veya belli tarz ürünler üretiyor ve bu ürünler genellikle tikiler tarafından tercih ediliyor diye tiki markası olduğu söylenemez. o zaman moda olan her marka kısa sürede tiki markası haline gelir. çünkü tikiler birbirlerinden özenerek aynı tarz marka ve modelleri giyer hale geldikleri için otomatikman modaya ayak uydururlar. tabi bir süre sonra çeşitli sebeplerle bu akım değişebilir. yani tikilik belli markaları giymek değil, sırf başkaları giyiyor, ortamda karizma yaratıyor, ya da basitçe sırf moda diye bir markaya veya modele kendi rahatlık ve zevk anlayışını düşünmeden sürekli özenen bir davranış sergilemektir. başka bir akış açısıyla yorum yaparsak da, eğer giyimde zara va mango gibi sektörel başarıyı yakalamış ancak genelde tikilerin tercih ettiği moda markalara tiki markası dersek, aynı mantıkla meşrubat sektöründe coca cola ve pepsi (evet ikisi birden), kahve sektöründe nescafe ve jacobs, medya sektöründe ntv ve cnbc-e (gerçi ortaklar ama), çikolata sektöründe nestle, bira sektöründe de miller gibi markalar tiki markası olur. halbuki, böyle bir genellemenin doğru olmadığı açıkça görülmektedir...

sözün kısası tikilik insanların beyinlerinin özelliğidir, markaların değil...

not: "tiki markası yoktur" iddiasına göre verilmiş örneklerde, başlıktaki örnek markalarla ortaya çıkan tartışmaya doğrudan katkıda bulunmadığı için, "çok pahalı" marka örneklerine özellikle yer verilmemiştir. bu durum hiçbir markayı tiki markası olarak adlandırılmaması gerektiğine inanan görüşümden sapma değildir. zaten olaya bu açıdan da bakışımı net olarak açıklamalarımla ortaya koyduğumu düşünüyorum...
  4. indirim zamanlarında semt pazarı fiyatına satış yapan markalar asla ve asla tiki markası olamazlar, şayet tikiliğin en büyük simgesi her daim pahalı giyinmektir..
  5. boş işlerle uğraşanların sanrılarına bir örnektir. tikky markası olsa nolur olmasa nolur diye de sormadan edemeyeceğim. mangoyu zarayı geçtim diesel giyince tikky olunuyorsa aramızdan çok tikky çıkar biraz dolap karıştırılırsa.

uzar bu neyse...