• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  • videolar+1

• görseller

• manda ve himaye
  1. diğer ismi mandater rejim olan itilaf devletlerinin(ingiltere, fransa, italya) wilson ilkelerine ters düşmemek için 1. dünya savaşı' ndan sonra icat ettikleri farklı bir sömürgecilik yöntemidir. güçlü devletlerin, yeterince güçlenene kadar zayıf devletleri himaye etmesi olayıdır.
  2. ilk olarak ortaokuldayken karşılaştığım sözcükler topluluğuydu bu kelimeler, bu manda kelimesini bildiğin öküz hayvanı zannederdim ben ve o ufacık aklımla himaye de mandadan sonra geliyor diye başka bir öküz cinsi sanırdım. belli bir zaman sonra tereyağlı ballı ekmeklerle beraber ılık süt içtim, erken yatıp erken kalktım, dişlerimi fırçaladım ve hep arabanın arka koltuğuna oturarak bu sözlerin ne anlama geldiğini öğrendim.

bu da böyle bir anımdı
  3. bu arkadaşın yazar olması çoh iyi de oldu. çoh güzel iyi oldu tamam mı. şimdi meselam sözlük olayını çok karıştırdılar. ha aralarında bi farg kaldı. o fargınan çok güzel oldu. meselam herkesin yazdığına kimse karışamaz. ha nasıl karışamaz. ben bu şekıl yazarım. bu yazar şu şekıl yazar. şu şekıl yazar. ha hiç kimse kimseye karışmaya bi hakkı yohtur. özgürlüğü bidir . ha çaylaklık; kurban olduğum ya resulallahtan gelebilir.... amma lakin ki öyle değildir! yani eyorumlamam bu kadar. hadi hayırlı işler.

gireceğim entryi skeyim ayrıca. neyse hoşgeldin abi.
  4. "mandaaa gel beni aaalll gel beni aaallllll himayene aaallll". yok la bu video yanlış oldu ters oldu. hoş gelmiştir bea.