merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

malzeme bilimi ve mühendisliği

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. çoğu kişi "metalurji ve malzeme mühendisliği" ile "malzeme bilimi ve mühendisliği"ni aynı şey sansa da, benzer fakat farklı bölümlerdir.zira malzeme bilimi ve mühendisliği seramik,polimer,kompozit..vs gibi farklı bir çok türden dallarla da uğraşmak zorunda kalır,metalurji'ye göre daha geniş bir bölümdür.diğer mühendislik bölümleriyle çok ortak dersi vardır,çok baba dersleri vardır,ne yazık ki türkiye'de yeni yeni gelişmektedir,iş alanı çok geniş olmasına rağmen -normal şartlarda- çok az kişi ciddi biçimde mezunların ne iş yaptığını bilir.evet bu bölümde okuyanlar şanslıdır çünkü nanoteknoloji'nin türkiye'ye yeni yeni gelmeye başladığı bir dönemdeyiz,mezunların iş açısından boşta kalmayacağı bölümdür.

(bkz: ne iş olsa yaparım abi)
    (bkz: mühendislerin mühendisi)
  2. metalurji ve malzeme mühendisliği bölümüyle hemen hemen aynı gibi görünsede metalurji ve malzeme mühendisliğinde malzeme özelliklerinin yanında üretim hakkında da çok ayrıntılı dersler verilmektedir. malzeme bilimi ve mühendisliği daha çok malzeme üzerine yoğunlaşırken metalurji ve malzeme mühendisliğinde işin üretim kısmına da değinilir. ayrıc istanbul teknilk üniversitesinde ileri teknolojiler ana bilim dalıaltında malzeme bilimi ve mühendisliği yüksek lisans eğitimi verilmektedir.
    http://search.fbe.itu.edu.tr/... buradan alınan dersler ve içerikleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
  3. sadece anadolu üniversitesinde değil, gebze yüksek teknoloji enstitüsü ve sabanci üniversitesinde de lisans eğitimi veren iyi bir mühendislik dalıdır.çalışma alanı oldukça geniştir.metalürji,ileri seramikler,kompozit malzemeler,yarı iletkenler gibi farklı alanlar barındırır içinde.
  4. 4 yıl lisans eğitimini aldığım ve hala master eğitimini almakta olduğum güzel ama ülkemde değeri bilinmeyen bölümdür. yukarıda sayılan ana dallar ile birlikte biomalzeme, elektronik seramikler, enerji hücreleri gibi daha özel konularla da ilgilenen, yurt dışında çok önem verilen bir daldır.
  5. eğer anadolu üniversitesindeyseniz bu bölümde okumanın çeşitli avantaj ve dezavantajları vardır. avantajlarından başlarsak, türkiyenin neredeyse en iyi lab.larında çalışma şansı bulursunuz ve bütün pahalı aletler mevcuttur,eğitimi vasatın çok üstündedir ve birşeyler öğrenmeden mezun olmak imkansızdır. dezavantajları ise kampüsü lanet bi yer olan iki eylül kampüsü dür ve benim gibi hazırlığı yunus emre kampüsün de okursanız eğer iki eylüle gittiğiniz her güne lanet edersiniz ayrıca çok zor dersleri vardır,bazı hocaları çok gıcık bile sayılabilir derste ama özünde iyi insanlardır. iş bulma konusu ise çok karışıktır ben 2. sınıfa geçecek olmama rağmen hala tam olarak nerede çalışabileceğimi bilmemekteyim,teknik olarak her yerde iş bulma imkanınız var gözükse de günümüz şartlarında bu çok zor gibi ayrıca yurt dışında da hatırı sayılır bi prestije sahip bölümdür kendileri
  1. 1