• görseller

  • makina elemanları
 1. makina elemanları 1 ve 2 olarak bir döneme yayılan ve genel olarak sınavlarında aynı sorular dönüp dolaştığı için geçmekte sorun yaşamayacağınız derslerden biridir. fakat amaç bu dersten geçmek değil, dersi öğrenmek olmalıdır ki bu kasıcı bir süreçtir.
  mukavemet temeliniz sağlamsa, derse bir adım önde başlarsınız ama yine de sadece mukavemet bilgisi yetmemeye başlar bir süre sonra. kriter ayağına derslerin saati düştüğü için zaten adam gibi işlenmeyen dersimizin kitabı da kuşa döndüğünden, evdeki çalışmalar doyurucu olmaz. çaresiz kütüphaneye gidilir ve eskilerin okuduğu 3 ciltlik makina elemanları kitapları edinilir. sonrası hayal kırıklığıdır çünkü o kitaplarda tek başına çalışılarak anlaşılmaz. içindeki bilgileri okudukça, geçen 2 sene ne öğrendiğinizi sorar durursunuz kendinize. çok eksiksinizdir çok... ama yapacak bir şey yoktur. zaten ikinci dönem proje makina elemanları projesi sıkıştırmaya başlamıştır sizi. akışa kapılır, sadece soruları ezberleyip geçmenin kolaylığına sığınırsınız.
  bu dersi adam gibi anlatan da yoktur belki ama ne yapıp edilip öğrenmekte fayda vardır. özellikle mühendislik yapmak isteyen arkadaşlar özel bir önem göstermelidir. zira dallanıp budaklanıp, makina teorisine vs. kadar uzanır.
  bu arada biraz kastırmakla beraber, hakkını veren bir hoca için (bkz: talat tevruz)
 2. dinamik zorlamasıdır, dişli çarkıdır, rulmanıdır, civata tipleridir, deli gibi hafıza gerektiren ders. bunları teorik olarak bilmek yetmez, bir de uygulama, çizim vs bilmek gerekir. hayatımıza mustafa akkurt ile girmiş derstir. dikkatlice dinlenildiği takdirde, bomba cümlelerle karşılaşırsınız. çok sağlam bir hocadır kendisi de bu arada.
 3. vakt-i zamanında gürgen öz makina elemanlarından biriydi. bi de özgür diye soyadını hatırlayamadığım bi eleman vardı.