1. depresyonun ilerlemiş hali. her depresyon türünde olan intahar eğilimi bu türünde daha bi kendini gösterir.
 2. bilinenin aksine intihar düşüncesinin daha az yer ettiği bir depresyon çeşidi.
  süreğenleşme.
  son gözlemler ve araştırmalar majör depresyonda debelenenlerin bir kısmının manik haller de sergilediği aslında farketmeden ve farkedilmemişliğin içinde artık nurtopu gibi bir bipolar bozukluk sahibi olduğunu göstermektedir.
  görmek lazım, bakmalar* bu kadar eksik iken.
 3. genelde tek başına dolaşmayan, yanında mutlaka başka rahatsızlıklar da getiren psikolojik rahatsızlık. bilinen tek tedavisi montla sıçmaktır.
 4. majör depresyondaki hastada intihar düşüncesi vardır ancak hayat öyle bir durmuştur ki hastanın intihar etmeye bile mecali yoktur. "lan ne intihar edecem nasıl olsa öleceğim" cümlesi ile ölümü bekler.

  ancak hastayı tedaviye başlayıp, az buçuk takat kazandırdığınız zaman varolan intihar düşüncesini gerçekleştirmek için kuvvet kazanabilir.

  bu yüzden tedavi altına alınmış majör depresyon hastalarını sıkı gözlem altında tutmak gerekir.
 5. depresyonun yoğunluğuyla ilgisi yoktur, sadece hastalığın belirtisi olarak belirlenmiş yaklaşık 13 emareden en az 6'sını taşıdığınızda konulan teşhistir. bu belirtilerin sadece 1 -2 tanesine sahip olunabilir (bkz: minör depresyon), fakat bu iki belirti çok yoğun yaşanabilir.

  unutmadan; intihar ya da intihar düşüncesi bir depresyon sonucu değil, depresyon belirtisidir.
 6. bu hastalığa sahip kişileri sürekli mutsuz görmezsiniz keza insanların yanındayken çok ağır bir maske takıp son derece eğlenceli ve hayattan zevk alan kişiler gibi gözükürler fakat yalnız kaldıklarında işler değişir. yalnızken mutsuz, depresif, biraz romantik (yada depresif halden dolayı böyle gözükür) ve aşırı duygusal olabilirler. intihara olan eğilimleride yalnız kaldığında tavan yapar ki, kimse birisinin yanında intihar etmez herhalde.
  bu insanlar için geceleri çok zor geçer, hatta gece sanki hiç bitmez. sabaha kadar mutsuz mutsuz oturabilirler oturdukça kafayı birşeylere takarlar ve sonradan kafayı yerler.
  bu şekilde düşünüldüğünde tek zararları kendilerinedir. ha eğer onların bu durumlarına ve kendilerine yaptıklarına üzülüyorsanız sizede zararı dokunabilir fakat kimseyi incitmek için yapmazlar. hatta bu durumda olmak istemezler.

  ilaçla tedavi konusuna gelirsek, yararı var mıdır tartışılır fakat zararı oldukça fazladır. hele hele büyük bir tavsiye vereyim kesinlikle bu hastalığı yenmek için ilaçları alkolle birlikte kullanmayın. bu aşırı miktarda karaciğer ve beyinde zarara neden olur. eskiden zehir gibi olan hafızanız kullanılamaz hale gelebilir. eskiye dair şeyleri hatırlarsınız fakat kısa süreli hafızada ciddi bir bozukluk görülebilir.

  kanımca en güzel tedavi kendinize zaman ayırmanız ve farklı bir şeyler yapmanızdır. tatile çıkın, eğlenin, kafanızı ve vücudunuzu dinlendirin, balık tutun, hobi edinin... sadece yaşamak için yaşamayın.