1. sevilen, etrafında divane olunan, aradı mı diye iki de bir telefona baktırtan, burdan geçiyor diye soteye yatırtan kişi.

  uykusuzlukla yakından ilişkili olduğu söylenmektedir. maşuk bu açıdan bir işkence aleti olarakta kullanılmaktadır.
 2. aşık olunan kişi...bir beyt ile misal vermek gerekirse;

  eğer maşuktan sevgi olmaz ise aşığa,
  aşığın muhabbeti kavuşturmaz maşuğa.
 3. değerini aşığın aşkının belirleyeceği aşk elemanı. yalnız başına bir değeri olmadığı için pratik değeri aslında sıfırdır. aşık çoğu durumda içindeki aşık olma dürtüsüyle aşık olmuştur ve maşuk sadece oradan geçen veya doğru zamanda doğru yerde olmuş biri olabilir. kimi zaman bir insan olmak zorunda bile değildir. bir nesneye, bir hayvana da aşık olunabilir.

  zaten günümüz maşuklarının çoğunun hayvandan farkı kalmamaktadır. aşığın kanını emmek en büyük zevkleridir bu vampirlerin. burdan büyürler. lakin belirtildiği gibi aslında pratik bir değerleri yoktur.

  az da olsa bir aşkta maşuğun iyi bir maşuk çıkması ihtimali de vardır ki böyle durumlar da aşk tadından yenmez. lakin böyle bir maşuk bulursanız bana da haber verin.
 4. kelime manası itibariyle "kendisine aşık olunan" anlamına gelir. tasavvufta yeri olan bir kavramdır. tasavvufun aşkı yaradana duyulan aşk* olduğu için de maşuk, "hak/ allah" tır.

  çocukluğumuzun değişmez dizisi "bizimkiler"de kapıcı cafer'in papağanının adıydı aynı zamanda.

  tasavvufa çok meraklı lise edebiyat hocamın sürekli sitemle, az biraz kızgınlıkla andığı üzere, "hak" için kullanılan bu ismin, "maşuk" isminin hayvanlara takılması, hocama göre "yozlaşma ve maneviyatı yitirip özünden sapma" ile eşdeğerdir.
 5. "hastasıyım gözlerinin" değil de "hastasıyım kozmik varlığının" dediğin/diyebildiğin kişidir.
  ha şunu desen/diyebilsen benim gözümde übermensch olursun: "kozmik varlığının ta...."