• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  1. efendim, başlığı açan kimse olmama rağmen ukte olarak bıraktım ki insanların müziğin dayanılmaz evrenselliği konusundaki fikirlerini görmek istedim. zira, çevremdeki insanlar tutturmuşlar müzik evrenseldir diye kendilerinde soad dinleme hakkı görüyorlar. elbette ki bu hak onlarda vardır ve elbette ki müzik evrensel olmalıdır. müziğin dini, dili, ırkı mı vardır ki ..
    ancak- müziğin sözleri birtakım değerlerimize hakaret ediyorsa, biz o müziği dinlediğimizde bazı kuruluşların cebine para akıyorsa müzik evrenselliğini kaybetmiştir.

-müzik evrenseldir, müzik evrenseldir

nah evrenseldir. hepimiz sadece bizim dinlememiz öngörülen müziği dinlemiyor muyuz ?

oluyor mu yani, biz bazı müziklerle kafa sallayıp coşarken o bazı müziğin sahipleri bize düşmanlıklarını pekiştiriyor
  2. katıldığım bir önermedir. şu ömr-ü hayatımda severek dinlediğim ve sözleri itibari ile anlamını bilmediğim yabancı şarkıların türkçe meallerini okuduğumda bana ne kadar yakın olduklarını görmüşümdür. ilginçtir, güzeldir...
  3. doğru olan önermedir... kimi zaman anlamadığım bir dilde ki tını bile etkiliyor insanı...

müzik evrenseldir ama bazı müzikler daha evrenseldir. *
  4. birçok insanın anlamamakta direttiği sözdür. anımı anlatmazsam olmaz.

metallica dinlemeye başladığım ilk zamanlar… o zamana kadar hep grup yorum, ahmet kaya, kardeş türküler bunların yanında klasik müzik, türk sanat müziği ve türkü dinlemiş birisiyim.

her neyse, ilk dinlediğim metallica şarkısı one’dı. o zamanlar msn’i facebook’tan daha sık kullanıyordum. bilirsiniz belki de msn’nin dinlenilen şarkıyı gösterme gibi bir özelliği vardı. neyse bende de bu seçenek açıktı. one’ı indirdikten sonra, windows media player’a yürüttüm ve dinlemeye koyuldum. tam o sırada sosyalist(!) bir kız bana msn’den aynen şöyle yazdı:

“yazıklar olsun! sosyalistim diye geçinen adama bak!”

ilk şok oldum. sonra düşündüm ne yaptım diye. “ulan marx’ı tek kaş yapıp, yanağına ben mi koydum? yoksa lenin’e küfür mü ettim? yoksa komünist manifesto’yu mu yırttım?” yok hiçbirini de yapmamıştım. en nihayetinde nedenini sormak aklıma geldi:

“ne oldu yahu? ne yaptım da beni iki dakikada sosyalizmden attın?” dedim.

kız yanıtta geç kalmadı. “x yazıyor…” yazısı saniyenin onda biri gibi kısa bir sürede belirmişti. ağzından dökülenler bana ikinci bir şok yaşatmıştı.

“daha ne olacak? metallica dinliyorsun! biz abd’yi boykot edelim, sen abd çıkışlı bir grubu dinle! emperyalizme hizmet vermeye devam et. bir de sosyalistim diye ortalarda dolaşıyorsun ya, yazıklar olsun sana.”

bunları okuduktan sonra, saniyenin on binde biri gibi son derece kısa bir zaman zarfında onu silip engelledim. ona cevap vermeye bile tenezzül etmedim. fakat o düşünceyi hortlatmaya çalışan sosyalistler türüyor yavaş yavaş çevremde.

sosyalistlerin en büyük düşmanlarından birisi –sadece türkiye’de değil, tüm dünyada böyle- yobazlardır. sosyalizmin içinde de dinci yobazlara taş çıkartacak cinsten yobazlar mevcuttur. belki de bu yobazlar yüzünden sosyalist devrim gerçekleşmiyordur, kim bilir?

ben bunu hep milliyetçilere karşı söyledim. fakat sosyalistlere söyleyeceğim aklımın ucundan bile geçmezdi. aslında geçmesi gerekiyordu elbette, çünkü burası türkiye. her düşünceyi götten anlamış birileri olacaktır muhakkak. neyse, milliyetçilere söylediğim şu sözümü sosyalistlere de söylemem gerekiyor: “müzik evrenseldir!”

evet, bu yobaz sosyalist kardeşlerim ve milliyetçi dostlarım şunu söylüyorlar bir de:

“sözlerinden anlamadığın bir şeyi dinlemek son derece mantıksızca!”

hiç şarkı sözlerinin türkçesini açıp okumuyorum. evet, james hatfield’ın, tom araya’nın veya herhangi bir solistin dediklerinden bir bok anlamıyorum. fakat arkada çalan gitar, bateri, perküsyon, klavye, piyano, keman, mızıka, saksafon kısacası enstrümanlar, senin dinlediğin sikik grupların/şarkıcıların şarkısından daha dinlenesi geliyor kulağıma. ya da anlamını bilmediğim sözlere anlam yüklemeye çalışmak bana daha çekici geliyor.

eh tabi, bunu anlayabilecek kapasitedeki bir insan zaten gelip bana bunu söylemezdi. anlamanız için yardımcı oldum, umarım mescid-i aksa gibi olan kafa yapınız ivedilikle değişir. umarım kafanızı çevreleyen o duvarları yıkarsınız bir an evvel. bir daha da kimseye böyle parazit olmazsınız.