• videolar

  1. özellikle yabancılar hukukunda sıkça rastladığımız bir ifadedir. karşılıklılığı ifade eder. yabancılar hukukundaki mütekabiliyet esasına göre; bir yabancının türkiye'de bir haktan yararlanabilmesi, türklerin de o yabancının ülkesinde aynı tür ve nitelikte olan haklardan yararlanmasına bağlıdır.
  2. karşılıklılık, bir ülkenin hukukunda yer alan düzenlemenin, diğer ülkede fiili olarak* uygulanıyor olması durumunda da tesis olunur. hukuki uzlaşı tercih edilecek olsa da, iyi niyet esastır.
  3. devletlerin uluslararası hukukta restleşmek için kullandığı, "çevir kazı yanmasın" ilkesidir. paralel yükümlülük kadar yurttaşın işine yaramayan bir ilkedir ayrıca. "politically correct" olarak birilerine "defol git" demek için kullanılır mütekabiliyet ilkesi.
  4. cenevre konvansiyonunda da geçerlidir. eğer siz savaşta düşman esirlerine konvansiyona göre davranmıyorsanız karşı ülkenin de sizin esirlerinize, konvansiyona uygun şekilde davranma zorunluluğu aranmaz.

    işte böyle de tırt bir konvansiyondur.
  5. şu durumda, sadece kimlikleriyle ellerini kollarını sallayarak türkiye'ye giren avrupa vatandaşlarının geldikleri ülkelerde türk vatandaşlarının da aynını yapabilmeleri gerekir. ama öyle olmuyor. neden öyle olmuyor, hı?
  6. şöyle izah edilebilir: avrupa birliği türk vatandaşlarına konsoloslukta tipine bakarak, parasını alarak ve bazen vize verirken türkiye ab vatandaşlarına kapıda üç kuruşa vize verir, kimseyi kapıdan çevirmez.