merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • görseller

• müslüman mahallesinde salyangoz satmak
  1. 1

müslüman mahallesinde salyangoz satmak

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. islam dinine göre salyangoz denen böceğimsi yaratığı yemek haramdır. müşteri çıkmayacağını bile bile müslüman mahallelerinde salyangoz satmaya çalışan kişilere söylene söylene, bir deyim haline gelmiştir.

neyi nerede satacağını bilmeyen acemi tüccarlar için kullanılır.
  2. ürünü için hedeflediği pazarın temel dinamiklerinin farkında olmadan yanlış yerde yanlış işi yapmak eylemidir. ancak yoğun bir tanıtım kampanyası ve promosyonla başarıya ulaşılması da olasıdır.
  3. sözlükte resul ün resmini yayınlamakla eşdeğer durumdur. özgürlükler adına işlenen pervasızlıklar kesinlikle onaylanmaması gerekir... evet özgür sözlük olan itü sözlük ün ve yazarlarının özgürlüğü müslümanların sınırları dahilinde olan özgürlüklerdir, yoksa öyle her aklına geleni yazmak değil özgürlük saygısızlık, edepsizlik, terbiyesizlik ve inançlara hakaretten başka bir şey değildir...

bu sözlükte deyyus zihniyeti taşıyan tüm yazarları ve sözlüğü buna verdiği müsamahadan dolayı kınıyorum...

ve buradaki inançlara hassasiyetli değerli yazarları tepkiye davet ediyorum.
    (bkz: senin özgürlüğün benim sınırlarıma kadardır) hatırlatılır!
  4. satılır. buna gözlerimle tanık olduğum için rahatlıkla söylebilirim. müslüman bir ülkede salyangoz satışı var, hatta çok seviyor halkı. kimse bilmeden atmasın, sadece deyim olmuş bu söz.
  5. aa, evlere şenlik deyim... ne zaman bu sözü duysam, beni yıllar önce izlediğim o haberin kikirdek anlarına sürükler. bundan yıllar önce, bir haber programı ankara'da ve dahası keçiören'de apartman dairelerinde faaliyet gösteren misyonerleri ekrana taşımıştı. iddialar arasında keçiören'deki bir takım dairelerin "kilise" olarak kullanıldığı da vardı. keçiören sokaklarında dolaşan muhabirimiz, mahallelerinde yürütülen faaliyetlere tepki gösteren öfkeli kalabalığa sorular yöneltiyordu... o esnada mikrofon, bir abimize uzatıldı. abimizin yorumuna dikkat:
    "yeeaauu, bu hiç olur mu? bunlar müslüman mahallesinde salyangoz satmak istiyorlar. " gelen cümleye "again and again "dikkat:
    "beeele bi şeyin imkinatı (!) var mı??"
  1. 1