• görseller

  • müslüman bilim insanı
 1. yoktur. katolik, ortodoks, yahudi ya da bilmem ne karın ağrısı bir dine mensup olan kişilerden bilim insanı çıkmayacağı gibi müslümanlardan da çıkmaz. net bir durum. rasyonel düşünmenin ilk şartı doğmaları yıkmaktır.
 2. vardır. katolik, ortodoks, yahudi ya da diğer herhangi bir inanca mensup olan kişilerden bilim insanı çıkabileceği gibi müslümanlardan da çıkar. net bir durum.
 3. (bkz: tarihten bi-haber nesil yamulması)

  gayet tabii tarihteki bir çok bilim adamı müslümandır.( ibn-i sina mesela.favorimdir.)
  ha kalkıp bunu başlık sahibine sorsam; "farsça bilmiyorum" der, sanırım.

  diğer bilim adamları için lütfen (bkz: http://tr.wikipedia.org/... )


  eksileyen editi: şu dünyada tahammül edemediğim tek insan; aptal insandır.
  ve sen! gözünü gerçeklere kapatmış manda boku seni!! neyini eksiledin bunun? zoruna mı kaçtı? idiot beyinli sümsük... git oku öğren. beyin zarı yırtılmış kanamalı hasta seni!
  vallahi derdim eksi yemek falan değil; aptallara tahammülüm yok!

  aptallara tahammülüm yok!
 4. (bkz: bilim insanı demişsin ama adamı olacak o)

  (bkz: islamda kadının yeri)

  edit: olayın aslında islamla ilgisi de yok. genelde inançlarla ilgili. daha erkekle kadını ayırırken, bir tarafa ikinci sınıf muamalesi yaparken bilimden konuşmak mümkün değildir.
  (bkz: iskenderiyeli hypatia)

  elbette, her şeye rağmen inanan bilim adamları da çıkar. mendel amcamız, rahipmiş mesela.

  ama bilim sizi dininizle çeliştiği yere götürdüğünde vereceğiniz karar bilimden yana mı olacak yoksa dininizden yana mı? önemli olan soru budur bence. birçok müslüman bilim insanı da bu noktada sınıfta kalır. yani tarafsızca bakmaz, bakamaz meseleye. (normalde öyle bir yere götürmez elbette, çünkü siz doğruluğundan eminsiniz kitabınızın, zaten doğru olduğu için inanıyorsunuz. ama iki üç milyar hristiyan da aynı düşüncede ve ineğe tapan hintliler de, bir zamanlar ve şimdi puta tapanlar da aynı düşüncede.)
 5. kafa kağıdına bakılırsa vardır elbette. birçok şeyi keşfetmiş de olabilirler yüzyıllar önce. yalnız kafanızın basmadığı bir nokta var. adamlar buluşlarına ses getirememişler. "neden acaba" diye sorarsan kendine cevap basittir. kelle sevgisi. birçok bilim adamı ortaya atmış oldukları teoriler nedeni ile inanç camiasından tehditler almışlardır. ne zamanki insanlık inançlara karşı ayaklandı o zaman bilim filizlendi büyüdü. tamam kendi inançları ile çelişen şeyleri görmek istemiyorsun etrafında, bunun psikolojisini anlayabiliyorum. hemen bir savunma mekanizması oluşturuyorsun. yapma gözünü seveyim gülünç olma.