merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

mürdüm eriği

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. bardak eriği de denilen, dışı mor, içi yesilimsi, sulu ve tatlı erik. kelime olarak da ayri bir güzelligi var.
  2. hangisinde olursa olsun, çekirdeğinin mutlaka dilinize batması gerekmektedir, yoksa tadı çıkmayan bir meyvedir kendisi...çok yediğinizde şiddetli mide kramplarına neden olan, sivri çekirdekli, sivri tatlı, bazen de ekşi olabilen meyve..ekşi daha lezizdir.
  3. kendisi kadar reçeli de nefistir. normal ölçek şeker yetmeyip ekşi gelebilir tadı. onun için daha fazla şeker koyun. ha bir de çekirdekleri güzel bir takı malzemesi.
  4. (bkz: hastasınım)
    o böyle çekirdeğe yapışmayan etli etli dolgun kısmının hastasınım - manita mı betimliyoruz meyva mı belli değil - .
    bi' erik ancak bu kadar güzel olabilir - bak hala!!! - .
  5. mor erik diye de anılır. annem bunun reçelini yapar niyeyse, yıllardır anlam veremedim. bence çok garip, tatlı değil, ekşi değil, sert değil, yumuşak değil, mürdüm ne ayrıca, mor de geç. sevmem o yüzden hiç. karakteri yok. hatta bizim evden başka evde yenmediğini düşünmüştüm hep, utanırdım ne antikayız biz diye, şimdi görünce sevindim.
  6. bazı yörelerde "katır taşşağı" olarak da adlandırılır. yalnız bu bazı yörelerin hangi yöreler olduğunu söylemeyeceğim elbet.
  7. nesli tükenme noktasına gelindiği iddia edilen muhteşem meyve. öyledir ki olgun mürdüm eriğinden yapılan ev reçeli kıymetli eşya niteliğindedir. akabinde mürdüm erik reçeli ile yapılan turtayı denemeden ölünmemeli.
  1. 1