1. tolkien'in yüzüklerin efendisi üçlemesi gibi gizemli bir üçlemedir. bu sözler söylenildiğinde soru mu sorulduğu yoksa kişinin plak takılması afetine mi maruz kaldığı anlaşılamamaktadır. aynı işlevi gören bir söz öbeği daha olamaz çünkü soru eklerimiz buna katiyetle izin vermez. örnek : midir midir midir ya da mudur mudur mudur. görüldüğü üzere bu çaba bir mırıltıdan, bir manasız ses çıkarma fiilinden öteye gidememektedir.
 2. hangi kelime 3 kez söylediğinde düzgün bir cümle oluşur sorusunun cevabı olan kelimenin 3 kez söylenmiş hali. cevabı bulamayan kardeşe önce kelime söylenir, gene anlamaz ise, epey hızlıca kelime üç kez tekrar edilir. gene anlamaz ise epey yavaş şekilde kelime tekrar edilir. pek muhtemel cevap "abi bunun neresi cümle olmuş" olur, sizde ayarı vermek baabında, müdür müdür müdür üçlemesini vurgularıyla söylersiniz ve karşı taraftan gelecek "haaaa" sesini beklersiniz.
 3. müdürdür ya da müdür değildir desek de müdürü müdür olmaktan alıkoyamayacağımız soru.
 4. lisede geometri öğretmeni okul müdürüne fena kıl olmuştu. zaten despot adamın teki, başına buyruk. bi hikaye anlatacağım sizlere dedi, eyvallah anlat dedik tabi biz de. şimdi tam hatırlayamayacağım bir hikaye, vücutta hangi organın müdür olacağı ile ilgili bir şeydi. hikayeyi müdürlüğü "göt"e vererek bitiren hocamız söyle devam etti: "şimdi sorarım size, bizim müdür müdür müdür ???"

  artık sınıfta gülmekten yarılan mı ararsınız, dumur olan mı ararsınız ...
 5. insanın aklını karıştıran soru cümlesi.ayrıca mavi sakal'in lise dönemini anlatan ve oldukça eğlenceli olan şarkısında geçer bu soru öbeği.orta okuldayken bu şarkıyı bilmeyenlere bu soru öbeğini sorulup çin işkencesi de yapılırdı zamanında iki çatlak arkadaş tarafından.sorulan kişinin şaşkın suratına bakılır, avaz avaz bu şarkı söylenirdi.
  "bu müdür müdür müdür
  bu müdür müdür müdür
  bilmem."
  (bkz: deli)
  (bkz: mavi sakal)