• videolar

 1. bir şeyin içine aldığı bütün diğer varlıkları, eklentileri ifade etmede kullanılan bir kelimedir. hukuk dilinde epeyi bir bahsi geçer. müştemilat esas nesneye dahilmiş gibi işlem görür bu arada. örneğin; evden ayrı inşa edilmiş, kömürlük, depo , ardiye gibi yerlere müştemilat denilir.
 2. hukuk dilinde tam bir tanımı yoktur.büyük bir bahçe içinde yer alan malikanenin aynı bahçede yer alan ondan çok uzaktaki bir kulübesi onun müştemilatı sayılmaz,örneklere dayalı ölçüler vardır.
 3. bir istanbul masalı sayesinde öğrendiğim kelimelerden. ha bu arada o dizideki müştemilat konuklara verilen evmiş. e tabi biz o kadar zengin değiliz, gelen misafirlere anca oda falan veriyoruz evde.


  (bkz: saçmalamak)(bkz: bana ne)
  (bkz: sana ne)
 4. buluşmaya sevgilinin kız arkadaşıyla gelmesi durumu. bu durumda müştemilatın da çatı aktarımı kanalizasyon patlağı gibi mevzularıyla ilgilenilmek zorunda kalınır. en iyi ihtimalle kurander yapar.
 5. harita üzerinde çizilirken üzerine iki çarpraz köşeden birleşerek x oluşturacak şekilde çizilir. vaziyet planı gibi bir çizimde ayrıca ne olduğu üzerine yazılır.

  genel olarak kesin bir tanımı olmamakla birlikte krokiyi tutan kişinin yorumuna bırakılmıştır. ana bina'nın tamamlayıcı unsuru veya bina olarak kayıt edilemiyecek kadar ( böyle cücük kadar ) yapıları kapsar.

  örnek olarak: ahır, samanlık, bekçi kulubesi, garaj, üstü çinko ( veya tahta ) kaplı sundurma veya benzeri yapılardır.