merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
 • görseller

  • lumiere kardeşler

lumiere kardeşler

 1. bu başlıkta
 2. bakın dur
 3. sırala
 1. sinemanın babası sayılan fransız kardeşler. 28 aralık 1895 yılında paris grand cafe de ilk toplu film gösterimini yapmışlardır. o zamana dek gerçekleştirilmiş sinema aygıtlarına göre daha hafif ve gösterime uygun şeyler yaptıkları için sinemanın mucidi sayılırlar. çektikleri ilk filmler kurgusal olmayan , belge filmlerdi.
 2. sinemanının başlangıç noktasını oluşturanlardandır.sinemanın kaşifleri olarak da adlandırabilirler.ilk film yapımcıları arasındadırlar.louisve augustelumierekardeşler kendi fotoğraf malzemeleri fabrikalarında cinematographe adını verdikleri kamerayı tasarlarlar.bu cihaz sinemanın dönüm noktalarından biri olur.filmlerin kaydedilebildiği, düzenlenebildiği ve yansıtılabildiğini kanıtlar.lumiere kardeşlerin sinemayı gerçek hayata yaklaştıran bir tarzları vardır.1895'te gösterdikleri ve yaklaşık 50 saniye süren l arrivee d un train a la ciotat sinemanın ve korku sineması türünün ilk örneğidir.film halka açıktır ve izleyiciden ücret aldıkları ilk gösterimleridir.bu filmde; sabit bir kamera istasyona giren bir treni ve inen yolcuları gösterir ; yolcuların çoğu çerçeveden çıkana kadar film sürer, filmdeki hareketlilik duygusu ilk sinema izleyicilerini korkutur.sinemaya oldukça önemli katkılarda bulunan ve bu sanatın temelini atan isimlerdir.
 3. fransa da sinemanın doğuşunda anımsanacak en önemli adlardan biri olan emile reynaud yu saymazsak kuşkusuz ilk ve tek isim lumiere kardeşlerdir. onların çektiği ve halka gösterdiği kısacık filmler sinema tarihini başlatıyordu. auguste ve louis lumiere kardeşler fotoğraf malzemeleri sanayisinde güç kazanmış babaları ile yaptıkları kinetoscope ve hem alıcı hem de gösterici olarak yararlanılan sinematographenin patentini alıp on ay boyunca özel gösteriler yapıktan sonra 28 aralık 1895 günü grand cafe de bir frank karşılığı halka açık gösterimler yapıldı. otuz beş kişi ile başlayan gösteriler zamanla büyük ilgi gördü. lyon daki fabrikalarında eğitim gören teknisyenler dünyanın bir çok yerine dağılarak bu yeni ve yedinci sanatı yaymaya başladı. büyük kentlerde gösteri yaparak edison un kinetescopu, alman skladowski nin bioscope u, latham kardeşlerin panoptikon u ve amerikalı jenkis in phantoscope undan daha çok ün kazandılar ve kendi aygıtlarının kısaltılmışı olan cinema sözcüğünü geniş yığınlara benimsettiler. çektikleri kısa süren bir-iki dakikalık belgesellerdi. la sortie des usines lumiere- lumiere fabrikasından çıkış, le gouter du bebe- bebeğin maması, querelle enfantine- çocuk kavgası gibi kısa filmler büyük ilgi gördü.
 4. söz konusu sinema tarihi ise bu kardeşlere değinmeden geçmek olmaz efendim.

  lumiere kardeşler, filim çekmeye ve filmi beyaz bir perde üzerinde göstermeye imkan veren bir sinema makinesi yaptılar. çevirdikleri filmleri göstermek için halkı sinemaya davet ettiler. bu film gösterisi paris'te, 28 aralık 1895 tarihinde yapıldı.

  filimler, o zamandan beri lumiere sineması diye anılan grand cafe'de gösterildi. programlarında on tane filim vardı. bandol garında filme alınan, - trenin gelişi- nin gösterilmesi sırasında seyirciler korkup ayağa kalktılar ve kendilerine doğru geldiğini sandıklan lokomotiften kurtulmak için kaçıştılar.