1. orjinal adı los amantes del circulo polar olan ispanyol fransız ortak yapımı bir julio medem filmi. rastlantılar çerçevesinde dönen olağan üstü bir romantik film olan kutup çizgisi aşıkları, insanı boşa yaşadığına inandırıyor. anlatımı çok ağır olmamakla beraber, imgesel öğeler irdelendiğinde çok derin anlamlar çıkıyor. son zamanların belki de en iyi romatik filmi olan bu enfes eser bittiğinde etkisi çok uzun süre bünyeden gitmiyor. amelie'yle neredeyse kafa kafaya güzellikte olmasına rağmen bu kadar sene gözlerden kaçması ise acı verici.film bittiğinde 5 dakika koltuktan kalkamadım, maruz kaldığım yoğun hissiyat bombardımanı yüzünden. bu kadar mutlu bir hikayenin insanı bu derece hüzne boğması ise başarısını kanıtlıyan en önemli öğe.****
  2. sonu mor adamlar fıkrası gibi olan filmdir. ama enfes bir filmdir. tesadüfler yumağı insana yok ebesinin ... ali sami dedirtsede kurgusu süper olan filmdir.
  3. ana'nın gözlerinden otto kısmını tekrar izlememe konusunda kendime

ettiğim telkinlerin faydasız olduğunu az önce yüzümde kalmış olan

donmuş ifadeyle bana bir kez daha hatırlatan film.
  4. jeux d'enfants, bu filmi 5 yıl sonrasından takip etmiş. ana joven ve sophie kowalsky'nin birbirine fiziki benzerliği dikkatlerden kaçmış olmamalı. otto'yu da birine benzeteceğiz dersek, paco de lucia'nın gençliğini tek geçerim.

dayanamadım beş dakika sonra şu edit'i yazmaya geldim: yani jeux d'enfants'da tek başına kalıp arada bir ziyaret edilen baba ekolüne kadar her şey teker teker tekrar bu filmden kopyalanmış, ayıp günah yahu.
  5. oldukça hoş , izlenmesi zevkli bir film. otto ve anna nın hikayeleri gerçekten insanı çekiyor. anna için daha güzel bir kız bulunabilir miymiş neymiş diye de sormadan edemiyorum. otto idare eder.