• videolar

1. italya'da restoranlarda özellikle yemek sonrası hazımsızlığı gidermek için bizdeki soda niyetine ikram edilen,önceden buzlukta bekletilmiş shot bardaklarıyla servis edilen,ülkemize dönerken şişe şişe almamız gereken içki.
  2. içtiğimde limonta'yla votkayı karıştırıp sana yeni bir içki diye yutturmaya çalışıyorlar diye düşündüğüm içki.ama velakin siz viski kıvamında buzla içiniz.italyanlarında önerisi bu yöndedir.
  3. alkol oranı oldukça düşük olan birayı dahi içemediğimden midir bilmem gittiğim bir yerde kahvenin yanında getirilen, garsonun;

"limoncello da getirdim içer misiniz bilmem" diyerek masaya bırakıp kaçtığı içecek. arkadaşla "bu ne ola ki?" şeklinde birbirimize baktık. limonatavari bir rengi olması ve garsonun içeceğin ismiyle ilgili limonlu bir tabir kullanması "limonata benzeri bir şey herhal" diye düşündürdü.

esaslı bir yudum alınca hiç de öyle olmadığını fark ettim. halbuki salak! ilk kez tadacağın bir şey azıcık iç bi yokla bakalım güzel mi değil mi? on dakika boğazım yandı. bana bir şeyhler oldu!

limoncello deniyormuş ama ben kendi kendime kezzap demeye karar verdim. arkadaş da bir yudumla kafayı bulmayı başardı, eve giderken yolda aradı başım dönüyor diye...

ertesi gün ekşi sözlük'ten 6 sayfa limoncello entrysi okudum. yüzde 30-40 alkol oranı varmış, iki küçük kadeh kafa yapabiliyormuş. işin ilgiçi sevilen de bir şey bu. korkuyorum bunu sevenlerden, evdeki kolonyanın tadına yakındır zannımca tadı. nasıl içebiliyorsunuz arkadaş? al bunu iç diye zorlasalar ellerim titreye titreye içerim yeminle.
  4. alkollü limonata, kolonya falan diye küçümsenmemesi gereken içecek. yapımı çok zor değildir, sonuç olarak fermente bir ürün değil bir çeşit likör, fakat yaklaşık iki aylık bir dinlendirme süresi vardır ki limon bütün varlığıyla bu içeceğe verir kendini bu süre zarfında.
    limonlu şeyleri seven arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim.
  5. limonun kabuğunun renginde olan, çaktırmadan çarpan, italya'nın yöresel içkisidir.

normal bir likör gibi de içilebilir. ama geniş ağızlı bir bardağa, bir top sade dondurma konularak da içilebilir. pek güzel olur. hatta likör dondurmaya sindikten sonra, o dondurma tadından yenmez. doyulamaz o bir top dondurmaya.