1. fellik fellik gezildiğinde ya da bol bol seyahat edildiğinde kişiye etraftan söylenen söz öbeği.
    cümle içinde kullanalım; " oo bakıyorum da bu sene leyleği havada gördün azizim" .
  2. istanbul da olupta havada leylek görmemek mümkün mü? dedirten cümledir. acıyın be kardeşim her leylek gördüğümüzde seyahat etsek yanmışız biz...
  3. herhangi uçan bir varlığı havada görmekten farksız olan olaydır. leyleği havada gördünmüydü çok gezersin lafları fasadır hatta fisodur. itibar edilmemelidir. kendimden biliyorum.
  4. karada görmekten farksız olan önemsiz olay.

edit: uçarken leylek gören o sene çok gezer fasa ve fisosuda rüya tabirlerinde geçerlidir. yani rüyanda uçan leylek göreceksin gezmek için.
  5. bir çok yöremizde; görenlerin uzun seyahatlere çıkacağı var sayılan durumdur. gerçek midir değil midir bilinmez ama, hala söylem olarak geçerliliğini koruduğu kesindir.
  6. küçükken trt çocuk korosu söylerdi."leyleği gördüm dün havada süzüle süzüle uçuyordu"diye biz sübyanları gaza getiren bir şarkıydı.
  7. bugün itibariyle kesinleşmiş olan seyahatimle birlikte daha yılın ilk 6 ayı tamamlanmadan 50.000 km i aşmayı garantileyince için için inanmaya başladığım koca karı hedesi