1. çok ilginç tespitleri ve sorgulama yöntemleri olan, okuyucuyu sıkmadan sarıp sarmalayan ve eserinin büyüsüne kaptıran tuhaf bir yazar. başarılı bir yazar. sevdiğim bir yazar.
 2. "...çünkü insanların zayıf mahluklar oluşu seni üzüyor, gururunu rencide ediyor..."
  leyla erbil, mektup aşkları
 3. her aydının belirli bir siyasi görüşünün olması gerektiğini ve bu görüşünü mutlaka halkla paylaşması gerektiğini vurgulayan bir yazardır.
 4. leyla erbil, milyonda bir görülen bir hastalığın pençesinde şu günlerde.. bu hastalığa neden olanın ise, çektiği acılar olduğunu vurguluyor..
  leyla erbil bu ülkede kadın gibi yaşamaya çalıştığı için cezalandırıldı.. kadının insani yönünü vurguladı..
  feminizmi özümseyenlerdendir.. leyla erbil.. atatürkün hayalini kurduğu aydın kadın profilidir..

  değerisonradananlaşılacakgillerdendir.
 5. tam bir dil cambazı olarak niteleyebileceğimiz, edebiyatımızda dil kalıplarına yeni bir boyut getiren, çoğu kadın yazarımızın değinmeye cesaret edemediği ve ülkemizde adeta bir "tabu" olarak at gözlüğüyle bakılan konuları rahatlıkla dile getiren yazarımızdır.

  gözlem dersen var, modernlik sadece kurguda değil düşüncelerde ve toplumu sorgulayışında da... baskı ve özgürlük dersen neredeyse her satırı süslüyor... psikanaliz ve freud de sızmış eserlereine bazı satırlarda. protesto da ediyor zaman zaman...
  adını daha çok bunalım edebiyatı ile ilgili yazılarda görebiliriz. bunalım edebiyatındaki yeri belki de modern edebiyatın yol açtığı boyuttur. herhangi bir gruba yerleştiremediğim, farklı bir uslubuyla arayışların, yalnızlığın, sayıklamaların yazarı olarak nitelendirdiğim kişidir.

  bendeki yansıması diğer yazarlarımızdan daha farklıdır. çünkü gerek kullandığı dil gerekse kısa ama şaşırtıcı ve düşündürücü cümleleri eserlerinin okuması için çok fazla dikkat ve zihin duruluğu gerektiriyor. 'hokkabazın çağrısı' adlı hikayesiyle tanıştığım ve hikayeyi tam olarak anlamak için üç kere okumuşluğum olan yazarımızdır. bir başkaldırış yaşantısını sunar bu hikayede.

  eserleri:

  üç hikaye kitabı vardır:
  -hallaç
  -gecede
  -eski sevgili

  romanları ve diğer türlerde eserleri:
  -tuhaf bir kadın
  -karanlığın günü
  -mektup aşkları
  -cüce
  -zihin kuşları(denemelerinin toplandığı eseri)
  -tezer özlü'den leyla erbil'e mektuplar
 6. bu aralar sağlığına kavuşmuş olan yazardır. aman nazar değmesin, diyelim..
  hala yazıyor hala harikaları o yaratıyor. türk kadın yazarların yüz akı...
 7. kafayı freudla bozmuş büyük abla,defalarca nobel aday adayı oldu,long list te adı geçti yaşar kemalle,kafasına göre noktalama işaretleri türetmiştir,virgüllü ünlem,üç virgül vb,deneysel çalışmalar yapıyor romanda ve öyküde,neşriyatları son olarak iş bankası yayınlarınca basıldı,sınırları zorluyor mütemadiyen,büyük bir değerdir kendisi türkiye için...