merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
 • videolar

leponex

 1. bu başlıkta
 2. bakın dur
 3. sırala
 1. novartis firmasının ürettiği bir hap olmakla beraber, dünyada denemiş olduğum en tesirli hap. 100 mg lik bir leponex , 190 cm lik bir adama, değil bir kelime, o kelimenin hecesini söylemeye takat buldurmayacak kadar tesirli olup, aniden bırakıldığı zaman ise hayatınızı felce uğratabilir. bu veret, doktorlar tarafından hem depresyonik vakaların , hem de uyku rahatsızlığının tedavisi için yazılıyor.
 2. etken maddesi klozapin olan 25 ve 100 mg'lık tabletler halinde bulunan nöroleptik. diğer antipsikotiklere yanıt vermeyen, olumlu bir ilerlemenin olmadığı durumlarda son çözüm olarak doktor tarafından verilir. kullanırken dikkatli olmak gerekir çünkü kan kanseri riski vardır. bu yüzden 8 hafta boyunca haftada bir kere kan sayımı yapılmalı, dikkatli kullanılmalıdır. doktorun muhtemelen vereceği klozapin doz tablosuna uyulmalıdır.
 3. endikasyonları:

  - parkinson hastalığı süresince ortaya çıkan birtakım ruhsal bozukluklar,

  - şizofreni(gerçeklerden uzaklaşma, kendini yalnız hissetme, dış dünya ile ilişkiyi kesme, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma, halüsinasyonlar görme, zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı şeklindeki duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali.) veya benzer rahatsızlıkları olan kişilerde intihar davranışı riskinin azaltılmasına yardımcı olarak ya da geçmiş durumu esas alınarak intihar davranışı riski taşıdığı düşünülen durumlar,

  - tedaviye direnç gösteren veya ilaçlara yanıt vermeyen (yeterli süre için reçetelendirilen hastalığa özgü en az iki farklı ilacın kullanımına rağmen tatminkar iyileşmenin az olduğu) veya bu ilaçlara toleransı olmayan, tahammülsüzlük gösteren (ciddi ve tedavi edilemeyen, istenmedik ve beklenmedik yan etkilerin oluştuğu) şizofreni rahatsızlıkları tedavilerinde etkilidir.