1. hesaba isyan eden bir bünyeden çıkmış sözü aklıma getirir..aynen aktarıyorum; biz kuver yemedik ki kardeşim! o anda bi sessizlik olmuştu vesselam hoş değil böyle şeyler*
 2. kuver adı altında sizden ücret talep eden restoranlar genelde servis (bahşiş) adı altında da hesabınıza %10 eklerler. diğer bir deyişle hem maliyet hem de işçilik müşteri tarafından ödenir.
 3. modern zamanların mekan haracı. asla 5-10 lirasında değilim, salak yerine konulmak koyuyor adama. zaten bir yemeği 3, içkiyi 5 katına satıyorlar, bir de üstüne utanmadan örtüden-servisten para toplamak herhalde bir tek bu topraklarda olur.

  bence hesapta bunu isteyen mekan ne kadar elit olduğunu iddia etse de özünde varoştur. şahsen o mekana bir daha gitmem.

  istanbul bazında kuver haraççısı, sözde elit mekanlardan bazıları;

  -ulus 29
  -gina`
  -sunset
  -vogue
  -360
  -bebek balıkçısı

  not: mekanlar için bildiklerimin yanı sıra tayfun topal'dan faydalanılmıştır.
 4. orospu çocukluğunun restoranlara entegre edilmiş versiyonudur. adana'da sipariş ettiğin kebabın yanında envai çeşit meze getiren, güler yüzünü eksik etmeyen ve sadece kebabın ücretini alan usta mı, yoksa getirdiği iki ekmeğe yemek parası çakan ve suratının soğukluğundan gerim gerim gerildiğiniz bu mekanlar mı daha medenidir siz karar verin.
 5. ayak bastı parası gibi bir şey. itiraz hakkı yok. mekana notunuzu veriyorsunuz, daha da gitmiyorsunuz. tabii paranız çoksa gidersiniz, hesap kadar bahşişte bırakabilirsiniz o ayrı.
 6. hani olur da çatalı bıçağı tuzluğu çalarsanız diye aldıkları sigorta parası. tabak kırarsanız da olabilir, gelen ekmekler içinde olabilir. tamamen müessesenin bileceği sandalye kira parası diyelim.
 7. gittiğiniz mekanda yiyeceğiniz yemeğe göre atılan çatal bıçak tabak bardak ve menaj takımlarından oluşur alakart restauranlarda basit kuver atılır alınan parada menaj takımı peçete vs içindir