1. hicri takvime göre belirleniyorsa her sene 11 gün sapacak olaydır. yaz tatiline denk gelirse sabileri okula çağırmaları bile söz konusu olabilir. yeni icattır ve midelerde hafif bir kaşıntı yaratmamış değildir.
  2. her sene aynı tarihte kutlanması entresandır, halbuki kendi takvimlerine göre, aynı ramazan ayı gibi 10 gün geriye doğru gitmesi gerek. ancak 23 nisanı sabote etmek gibi bir amaç güttüklerinden. hep aynı tarihe denk gelmekte. komiktir, siyasi bir amaç gütmektedirler. ne yaparlarsa yapsınlar, eninde sonunda yok olup gideceklerdir.
  3. zaten kutlu olan bir haftanın neden tekrar tekrar kutlandığını anlayamayan bünyeleri hezeyana sürükleyen olaydır. adı üstünde, kutlu. illa kutlayacaksanız yeniden, taksim'e çıkın? izleriz biz de tv'den, güzel olur cop falan.
  4. bu haftalarda bazı okullarda kuran okuma yarışları da yapılır bir de. okulun içinde yani... nasıl bir mantıktır anlayamadım. fazla eleştirmek istemiyorum. o kadar çok şey var ki, tekrarlanmaktan bıkıldı.
  5. küçük çocuklarrı ağlatarak ilahiler söyletmek için uydurulmuş bir haftanın kutlanmasıdır. neyse ki akıl fikir sahibi eğitimcilerin görev yaptığı okullarda çocuklara böyle eziyetler yapmıyorlar.
  6. meb tarafından yayınlanan genelge ile gerçekleşmiş olan hadise.

bu ülkenin bu duruma geldiğine inanamıyorum, inanmak istemiyorum. bol veriyorlar afyonu çekirdekten kafa uyuşmaya başlasın diye. bu hiç ileri demokrasi, özgürlük ve bilimsellik hedefiyle örtüşüyor mu sizce?

okullarda dini gün kutlamak ne demek yahu! bunun iyi bir izahı kesinlikle olamaz. hele de amerika'da bir piç var, onun söylediği gibi okullarda dini dayatarak sağlıklı bir toplum elde edemezsin. geçen yıllarda mevcut iktidar partisi de aynı şeyi söylemişti, dini eksiklikten kaynaklanıyor demişti tecavüzler ve çeşitli suçlar...

daha çekirdekten dayatılan aslında ümmetçi kimliği altında tek tip bir toplum yaratmak. yukarıdakiler pastayı yerken iki dini kelam edip afyon almış zavallıları sömürmek asıl amaçları..
    dini dayatma ile güzel bir toplum yaratılacak olsa iran'da suudi arabistan'da ve diğer ülkelerde tecavüz ve hırsızlık oranları avrupa'dan daha yüksek olmazdı. kaldı ki o dini dayatma çabalarına giren ülkelerin elit kadrosunun da türlü pislikleri zaten ortada. suudi prensinin 30-40 kişilik seks partilerinde uyuşturucu ve alkol ile gününü gün edişini, polisin onlara dokunamayaşını cümle alem biliyor.
    o kadar uzağa da gitmeye gerek yok. bazı hocaların ispanya'larda tatil yapıp, akabinde seks kasedinin çıktığını da hepimiz biliyoruz.

velhasıl dini öğretiyle adam olunacak olsa, günümüz türkiye'sinde ne sınav soruları çalınır, ne çalanın peşi bırakılır, ne adam kayırılır, ne de iktidar sahipleri tarafından hanlar hamamlar alınırdı. tekrar başa dönecek olursak, sistematik olarak yapılan bu ugulamalar (dini günlerin okullarda kutlanması) halka yarardan çok zarar getirecek. yine iktidar sahiplerinin yaptığı pislikler yedikleri haltlar dini telkin şekliyle çözülecek. adam "vallaha da billaha da yapmdım" dediği zaman, "aaa yemin etti la yapmamıştır" diyeceksiniz.

olayın diğer inançlara tabii olan insanlar kısmını irdelemiyorum bile. hristiyan, yahudi, alevi, ateist, budist insanlar bizim öğretilerimize ve kutlamalarımıza uymak zorunda değil.almanya'daki, ingiltere'deki, isviçre'deki gurbetçilerin çocuklarına zorunlu hristiyanlık eğitimi verilse ne düşünürdünüz?

oyuna gelmeyin, tek tip olmayın, afyon kullanmayın..

meb'e not: halk bilmiyor mu ulan evde kutlu doğum haftasını dualarla kutlamayı? zaten dini inancına bağlı bir bireyin yapması ve demokratik özgür ülkenin bunu desteklemesi gerekmez mi?

edit: eksile eksile. 60 senedir din ile kurtardınız ya memleketi, postalınız dini zorunlu hale getirdi amerika'daki piç de onu kutsadı ya, çok ileriye gittik çok aydınlandık.
    o kadar aydınlandık ki soru çalmak hizmet etmek oldu artık.
    ben kendime üzülüyorum, sizin gibi koyun sürüsünün olduğu bir çoğrafyada sizinle beraber yaşamak ve aptallıklarınızdan düşüncesizliğinizden dolayı sürünmek gerçekten çok kötü bir duygu.
  7. bu uygulamayı gerçekleştiren okulların tuvaletlerindeki lavabolarda abdest alınır. müdürleri ali demir'den hallicedir. her sabah andımız'ı okumakla aynıdır. ama gayrimüslim, yabancı kökenli bir çocuğun suçu günahı ne bu uygulamalar karşısında?