1. hz. muhammet'in doğduğu günü içine alan hafta. bu hafta süresince okullar arası bilgi, resim, yazı yarışmaları, bilimsel toplantılar, uluslararası paneller...vs gibi etkinlikler düzenlenir. amaç peygamberi insanlara tanıtmak, sevgi ve hoşgörü oluşturmaktır.
  ayrıntılı bilgi için: http://www.diyanet.gov.tr/...
 2. kendisine dair ne gibi bir bilimsel toplantı ve nasıl bir uluslararası panel düzenlenebildiğini oldukça merak ettiğim haftadır.
 3. kutlu doğum haftası sadece dini değil aynı zamanda kültürel bir olaydır.
  herhangi bir insan (müslüman olsun yada olmasın) tarafından teröre, siyasete, şahsi çıkarlara alet edilmeye çalışılıp saptırılmadığı sürece islami inançlar, kutsal ve kültürel değerlerdir.
  ve yine herhangi bir insan (müslüman olsun yada olmasın) kişilerin kutsallarına yukarıda belirtilen durumlar haricinde saygı duymalıdır.

  alıntı:
  öğrencilerin, sosyal ilimler arasındaki bilgileri müfredat seviyesinde ve doğru olarak öğrenmesi, bu alandaki bilgilerin derinleştirilmesi; öğrencilerin ve velilerin "kutlu doğum
  haftası"na ilgilerinin sağlanması ve hz. peygamber sevgisinin yaygınlaştırılması amacıyla milli eğitim bakanlığı ile organizeli olarak türkiye genelinde lise ve meslek liseleri arasında bilgi
  yarışması düzenlenmiştir. bu yarışmaya gerek öğrencilerin, gerek velilerin ve gerekse okul idarelerinin bir hayli ilgi gösterdiği sevinçle müşahade edilmiştir.
  - yine aynı amaç doğrultusunda ilköğretim çağındaki yavrularımızın da bu haftaya iştirakini sağlamak amacıyla değişik yıllarda resim ve şiir yarışmaları düzenlenmiştir. yarışmaya
  iştirakin fazla olması, bu haftanın özellikle ilköğretim çağındaki çocuklarımız arasında da ilgi uyandırdığını göstermiştir. gelen şiir ve resimler çocuklarımızın kabiliyetlerini sergilemelerine
  imkan vermiştir.
  -imam-hatip lisesi öğrencilerine, araştırma yapıp düzgün bir şekilde yazma alışkanlığı kazandırmak; islam ile aktüel kavramlar arasında irtibat kurup düşünmelerini temin etmek
  amacıyla türkiye genelinde imam-hatip liselerindeki öğrenciler arasında düzenlenen kompozisyon, hutbe metni hazırlama vb. yarışmalara da ilginin bir hayli fazla olduğu görülmüştür.
  çocuklarımızın araştırma ve bir emek mahsulü neticesinde ortaya koydukları eserler bizleri memnun etmiştir.
  - bu faaliyetlerin önemli bir ayağını da yurtdışına yönelik olarak gerçekleştirdiğimiz yarışmalar oluşturmaktadır. her yıl değişik konularda özellikle türk cumhuriyetleri, balkanlar ve türk
  topluluklarına yönelik peygamber sevgisi, vatan ve millet sevgisi konularında düzenlenen şiir yarışmaları neticesinde edebiyatımıza yeni eserler kazandırılmıştır.
  - ilim adamlarımızın bu haftaya iştirakini sağlamak üzere, ilmi inceleme ve araştırmayı teşvik etmek amacıyla 1995 yılından bu yana her yıl, islam dini ve kültürü alanında yapılan ilmi bir
  araştırmaya ödül verilmektedir. bu amaçla açılan yarışma ilim çevrelerinde 4 yıldan beri büyük ilgi uyandırmıştır.
  - ayrıca dünyanın değişik ülkelerinden ilim adamlarının katılımıyla her yıl değişik bir konuda uluslararası ilmi sempozyum düzenlenmektedir. çok önemli konuların ele alındığı bu sempozyuma kariyerinde uzmanlaşmış ilim adamları sempozyum konuları hakkında uzun araştırmalar yapmakta ve bu sempozyumda değerli tebliğlerini ilgililerin bilgisine sunmaktadır.
  tam metin için tam link: http://www.diyanet.gov.tr/...

  (bkz: kopyala yapıştır)
  (bkz: sanmak)
  (bkz: sanrı)
  (bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)
 4. dinin siyasete alet eden bazı çevreler tarafından kullanılmaya çalışıldığı için insanlar tarafından çekingen aynı zamanda suçlayıcı gözle bakılan kutsal hafta. olan ise peygamer tanımadan yaşayan insanlara olmakta, çimenler ezilmekte.
 5. siyaset midir, provakasyon mudur?
  altında derin oyunlar, sinsilikler, rezillikler ve kepazelikler mi vardır?
  dini siyasete alet eden densiz şerefsizler mi uydurmuştur yoksa bu alandan rant elde etmeye çalışan yayınevleri, radyo-televizyonlar, cemaatler mi uydurmuştur?
  23 nisana yakın bir zamanda olması -haşa- o zaman dünyayı teşrif eden peygamber aleyhisselamın suçu mudur?
  yurt dışı bağlantıları nelerdir? iran baskısıyla mı kutlanmaktadır?
  ya laiklik? tehlike altında mıdır?

  valla bu soruların hiç birinin cevabı, benim için o nebiyy-i muhterem sallallahu aleyhi ve sellemin doğum günü olması dolayısıyla bu haftayı kutsal saymaya ve salavat-ı şerifelerle ifa etmeye çalışmama mani şeyler değildir.

  mühim olan o'dur.

  gerisi hiçtir..
 6. nevruz / newroz bayramı ile paralellik gösteren bir durum söz konusudur. rp ve akp ye ait şeriatçı kitlenin ülkede güç kazanması ile birlikte ortaya çıkmış, kimi illerde 23 nisan kutlamalarını silecek şekilde abartılmıştır. tıpkı son yıllarda nevruz kutlamalarının başlaması gibi. (bkz: nevruz a newroz diyen enteller)

  düzenleme : kötüleyin tabi, işinize gelmedi değil mi? cok degil belki 5-10 sene öncesine kadar 23 nisan özelinde ufacık bir etkinlik bile düzenlenmeyen mekanlarda bir anda çıldırmış gibi kutlu hafta panelleri vs düzenlenmesi 1500 yıldır devam eden bir gelenekti de, biz bilemiyoruz. çünkü biz bu ülkede büyümedik, okumadık, yaşamadık...