• görseller

• kurwa
  1. lehcede (polonyalıların konuştuğu dil, polonyaca diye bir şey yok ayrıca polonyalıya da leh denir bonus bulmaca sorusu cevabı) siktir, hassiktir vb. anlamları kapsayan kelime.
  2. bir polonyalıyı (ya da bir çek'i) dünyanın herhangi bir yerinde ayırt etmenizi sağlayabilen 5 harfli ve eğer yolunuz polonya'ya düşerse, çok uzaklardan bile olsa ilk duyacağınız ve hiçbir bilginiz olmadan da küfür olduğunu anlayabildiğiniz kelime. ayrıca, arkadaşlarımın toplum içinde kullanma diye uyardıkları fakat bu düstur'u her daim bozan kelime.
  3. polonya'da çok sık kullanılmasına şahit olup sorduydum
    - aga bu kurwa ne
    + aman sakın, hiiyy, çok ayıp

dedilerdi. sandım ki ananı avradını yedi ciddini skim demek. "siktir" demekmiş. bunun için mi o kadar tantana yapıp aman, sakın dediler, hayretler içerisindeyim.
  4. polonyalılarin kullandığı iki kelimeden biri.

edit:
    ben nasıl öğrendim?

fabrikadaki polonyali işçiler aralarında kendi dillerinde konuşuyorlar. erkek muhabbeti olduğu belli, arada futbol takımı adları falan geçiyor ama tekrarlanma sıklığı nedeniyle tek dikkatimi çeken kelime bu kurwa. ulan bu kesin 'amına koyayım' gibi bisey adamlar virgül niyetine kullanıyor dedim içimden, sordum google'a aldım cevabımı.
  5. polonya'ya daha gittiğim ilk gün öğretilen kelime...lehçe gibi zor bir dilde rahatlıkla söylenebilecek ender kelimelerden biri olmasıyla ve ordayken sürekli duyulup pekiştirilmesiyle yıllar da geçse unutulmayan tek kelime odur.
    ayrıca kulağa küfür gibi gelmediğinden küfür sevmeyen kişiyi bile sinsi sinsi himayesine alır.