1. sıcaktan bunalmak. kurdeşen dökmek için,

40 derece sıcakta, kollu fanila üzerine boğazlı yün kazak, üzerine örme yelek, üzerine polar mont, üzerine kaban giyilir. kafaya bere, ağza ve buruna kalın bir atkı sarılır. 2 çift çorap üstüne mesh giyildikten sonra üzerine bot giyilir.
  2. çoğunlukla alerjik bir reaksiyon nedeniyle ciltte ortaya çıkan kaşıntılı şişlik veya kabartılara verilen isimdir. orijinali urticaria'dır.
  3. genelde sinir stress gibi olaylar yüzünden olan, önce küçük bir kırmızı kızarıklıkla başlayan rahatsızlık. en başlarda böcek veya sinek ısırığı zannedilen bu kırmızı kabartı giderek çoğalır ve kızarar. kaşınması da cabasıdır. git gide vücudun her tarafına yayılır. özellikle finaller döneminde kurdeşen döken bir öğrenciyi stressli bir yüz ifadesiyle kaşınırak cevapları yazmaya çalışırken görebilirsiniz. tedavisi kortizondur genelde.
    (bkz: denedim de biliyorum)
  4. tıp dilinde ürtiker olarak anılan bu rahatsızlık iki şekildedir: 6 haftadan kısa süren akut ürtiker ;uzun süren ise kronik ürtükerdir.bir de anjioödem vakası vardır ki derinin alt tabakalarının da dahili sebebiyle diğer iki türden daha tesirlidir. akut ürtiker'in sebebi genellikle allerjiktir.kronik ürtiker çok daha tehlikelidir.birçok nedeni olabilir sinüzit,dişeti hastalıkları,hepatit hatta bazı kanser türlerinin belirtisi olabilir.
  5. sinir takıntı gibi sebeplerden ortaya çıkan ve gece uyuyamayaya sebep olan lanet rahatsızlık.

her şey dün gece başladı.uyandığımda dudağımda bir uçukla güne merhaba dedim.gece sıkıntılı bir uyku geçirmiş yatmadan önce en çok kafama taktığım şey hoşlandığım kızdı.hazırlandım kpss kursuna gittim uçuğumu ilk farkedende hoşlandığım kız oldu.dershaneden sonra kızı iş yerine bırakayım diye dershane kapısında bekledim ama yanında başka arkadaşlar olduğu için soramadım.sanırım buna taktım.literatüre kurdeşen sebepi olarak geçmez ama ben kendi hatıralarıma bu olayı kaydederim arkadaş.herneyse eve geldim evde sıkıntımı atamadım üzerimden.biraz uyuyayım dedim ama onu düşünmekten onu da yapamadım.yatakta da hafiften kaşınmaya başladım.çarşaf pistir falan deyip geçiştirdim.baktım olmayacak kalkayım soru çözeyim dedim.4 yanlış 1 doğruyu götürdü elimde azcık bir doğru kaldı.sinirlendim.arada kaşınmaya devam ediyorum.birde baktım kolumda kabartılar ve kollarım kaşımaktan kıpkırmızı olmuş.alla alla deyip anneeeee diye çığırdım.babamla beraber geldi.ya bunlar ne dedim dediler kurdeşen onlar oğul.baktılar elimde test var kpss yi dert yaptığımı düşünüp acıdılar bana.takma kafana dedi babam.gözlerimi doldurup uzaklara baktım.daha çok acıdılar.sonra kendimle baş başa kalınca ben dedim bu kurdeşeni o kıza dökmediysem adam değilim.madem dedim sebep o çözümde odur.kalk dedim madem sabah işe bırakamadın en azından iş çıkışına git o taraftan geçiyormuş gibi yap evine bırak en iyisi dedim.dediğimide yaptım.eve bırakmadan önce bir yerde durduk 20 dakka sigara içtik ben bira çaktım.mutluydum o an.onu bıraktım eve geldim annem kollarıma baktı hiç bir şey yok.üzüldüm niyeyse.acınmak kötüdürde anne baba acıyınca kıymetli hissediyorsun be kendini.baktım kaşınmada yok.dur dedim faceden bir bakayım benim kız(hayal gücüme verin) birileriyle arkadaş olmuşmu msnide açıvereyim.hooop msnde.laf attı bana yüzüm güldü smileyle can buldu ekranda.konuştuk falan ben saçmaladım bana çöpçatanlık yap muhabbetine kadar getirdim kendisine asılmadığımı düşünsün diye.konuştukça sıçtım sıçtıkça sıvayamadım.benim bünye durur mu hiç baktı ortada sıkıntılık bir hal var bir öncekinden daha fazla şekilde kabarttı vücudumu.hafiften uykum geldi uyurum sabaha da geçer dedim fakat o yatağa girince tırmıkla her yanımı kaşıma ihtiyacı hissetmeye başladım.dur dedim bu meret kaşıdıkça yayılıyordur yayılmak için kaşındırıyordur falan tut kendini kafayı yedim.2 buçuk saat yatakta işkence çektikten sonra uyku muyku dağıldı.kalk len dedim sorunlu obsesif internete gir iyice uykun gelene kadar yatağa girme.internette yapacak birşey bulamamanın sıkıntısı kurdeşinimi arttırmış olabilir ve üstüne zaman geçirmek için bu kadar yazdığım şeyin sonuna gelmeme rağmen gözlerimde bir yorulma yoksa isyan ederim arkadaş.yarın bir gün o kıza açılır duygularıma karşılık verirse senin yüzünden kurdeşen oldum demiyecem.götü kalkar.
  6. sıkıntıdan , aşırı stresten ve buna benzer birçok hadiseden dolayı götünüz dahil her bir yerinizde kabarcıklar çıkmasına ve kendinizi öldürebilecek derecede kaşıntıya sebebiyet veren hastalığın tıp literatüründeki ismi.
  7. gayet stressiz ve hatta mutlu bir günümde 'chuck' izleyip gülümserken, öncelikle kulağımın arkasında, akabinde diz kapaklarımda ve göz kapaklarımda başta sinek ısırığı sanıp ardından yanıldığımı anladığım kabartılar şeklinde seyreden ve cafcaflı adı 'ürtiker' olan kaşıntılı hastalık hadisesidir. meğerse fesleğene alerjim varmış -bunu yoğun testler silsilesinden önce bütün gün o bitkinin yanında oturduğumu hatırlayarak kendi başıma anlamalıydım- halbuki kokusunu da pek severdim . 1,5 yıl önce yine başıma gelmişti efenim ancak o zaman gözlerim tamamen kapanmış tanınamaz hale gelmiştim. doktor bile beni gördüğünde tırsıp yazıvermişti hemen kortizon iğnesini. şimdi hastalık yavaş seyrediyormuş ve bu küçücük azıcık kızarıklıklar için kocaaman kortizon iğnesi yazmaya lüzum yokmuş. çeşitli serinletici pomatları gün boyu defalarca sürüp kaşına kaşına iyileşmeyi bekliyorum. bu hastalığa sahip olanlara veyahut olacaklara da acil şifalar diliyorum.
  8. çoğunlukla stresse bağlı olarak gelişen 1 yıllık tedaviyle ancak atlatabildiğim lanet olası şey. evet ondan nefret ediyorum.
  9. nedensiz ve aniden başlayan hastalık. genelde balık hariç diğer deniz ürünleri veya mantara karşı bünyenin gösterdiği reaksiyon olduğu söylense de asıl sebeplerinden bir diğerinin stres ve yorgunluk olduğu söylenir. ancak 2-3 hafta boyunca devam ederse doktorların sebebini araştırdıkları onun haricinde vücudunuzun neye tepki verdiğini anlamadığınız illettir. oluşan kızarıklar, kabartılar vücudun değişik yerlerinde bir anda çıkıp, deli gibi kaşındırır. boyun bölgesinde ve göz çevresinde çıkmadığı takdirde doktorlar pek umursamaz. zaten her insan hayatında 1-2 kere kurdeşen dökebilirmiş.
    bende yaklaşık 3-4 gün sürmüş ve sonra hiçbir iz bırakmadan geçmiştir. ama gecenin bir yarısı uyandığımda üst dudağımın silikonlu gibi kocaman olduğunu görmem ve ardından bayılmamla beraber korkmama sebep olmuştur. doktorun verdiği xyzal isimli ilacı günde 2 kere kullanmaya başlamamla da hemencik geçivermiştir. kronikleşmesi gerçekten tam bir felaket olurdu.