1. yeri ayrıdır. uçlu kalemin verdiği güvensizlik duygusunu vermez insana. kullanışsız ve demode kalır uçlunun yanında ama fellik fellik uç ararken, yazmaya hazır bir şekilde sizi bekler.
  2. uzay çalışmalarında rekabetin en çok kızıştığı zamanlarda rusların amerikalılara attığı çalımlaradan birisi.hikayesi şöyle:
    malum sebeplerden uzayda tükenmez kalem ve türevlerini kullanmak mümkün değildir.bu yüzden amerikalı bilim adamları uzayda kullanılabilecek bir kalem üretebilmek için uzun çalışmalar yaparlar.bu çalışmalara yaklaşık 1 milyon dolar harcanır ve tabi sonuçta böyle bir kalem icat edilir.amerikalıların bu zahmetli çalışmalarına karşın rusların aynı soruna buldukları çare daha ekonomiktir: kurşun kalem.
  3. ilkokuldan beri çocukları kurşun fenomeniyle baş başa bırakan hede..tavsiye ettiğim isimler;
    -gül kalem
    -çiçek kalem
    -börtü böcek kalem
    (bkz: make love not war)
  4. uçlu kalemin yasak olduğu ilkokulun ilk yıllarında kullandığımız, yanında kalemtraş taşımak gibi bir zorunluluğu barındıran ve öss'de değişik bir versiyonu "sınav kalemi" olan, kara kalem.
  5. 1790 'larda birbirinden habersiz mucitler tarafından fransa 'da ve avusturya 'da icat edildi. kurşunkalem yapımcıları çok geçmeden, kurşunun iki bileşeni grafit ve kilin farklı alanlarda kullanılmasıyla farklı sertlikte kalemler üretilebileceğini buldurlar.
  6. ilkokulda saftirik bir arkadaşımın uyarısıyla ucunu yersem kanser olacağımı öğrendiğim kalem.o yüzden olsa gerek insanoğlu yıllardır kurşun kalemi yazmak için kullanır.
  7. 2 tür bulunur. 1:gerçek kurşun kalem 2:uçlu kalem
    birincisi kendisini özümsemiş ne olduğunu bilen,dost,karizmasının farkında olan,hayatını dolu dolu yaşayıp sürünmeden biten ve yok olabilen kalemdir.hb,b,2b gibi çeşitleri olur.kara kalem çalışırken en faydalı kalem çeşididir.
    ikincisi düzenbazdır.ajda pekkan gibi sonsuza kadar yaşayacağını düşünür.dost canlısı gibi görünmesine rağmen aslında içten içe -ben şöyleyim ,ben böyleyim tavırları içinde olur.yeri gelir ucu tıkanır,eğilir işe yaramaz hale gelir ama kalemliğin bir yerinde kendine yer edinir.yer kaplamaya devam eder.öyle bir his bırakır ki atamazsında.
    bu yüzden ikinci tür kalemi yani uçlu kalemi sevmem ben.ha kopya yazarken bundan iyisi yoktur o ayrı mesele.