1. ntv'de yayımlanan kuşlarla ilgili olan belgeseldir. kenan ışık'ın seslendirdiği bu belgesel tam bir görsel şölen olduğundan güzel bir göz ziyafeti sunuyor bizlere.
  2. çekimlerinin nasıl yapıldığını merak ettiğim belgesel. kuşlardan bazılarına kamera bağlamamışlardır herhalde.
  3. çekimlerin sırlarını da verdiler belgeselin son bölümünde. böyle böyle yapıyoruz, planörden paraşüte, uçaktan helikoptere aklımıza gelecek uçan ve özellikle ses çıkarmayan aletleri kullanmışlar. bu arada kuş delisi biyologları, amatörleri de kullanmışlar. mesela kıristiyan diye bir herif ve bu herifin büyüttüğü kazlarla yaptıkları çekimler enfesti. adam anne kaz gibi doğduktan sonra besleyip büyütmüş. onlarla yüzmüş, onlarla uçmuş, hatta onlara uçmayı göstermiş. adamlar uğraşıyorlar, buluyorlar, buluşturuyorlar belgesel yapıyorlar aga. sadece teknoloji değil bu iş. bu arada kenan ışık harika seslendirmiş.
  4. yayınlandığı haftalar boyunca ''biz bunu nassı çekiyoruz sizceee?'' diyerek millette bilişsel çelişki yaratan ntv nin bbc menşeili çok şukela bir belgesel serisi.

son bölümünde gördük ki, yavru iken yetiştirilen kuşlara planörü bir parçaları gibi şeyapmışlar. cümleyi kuramadım. kuş sürüsü yabancı maddeleri içine kabul etmezken, doğduğu andan itibaren planörle yaşamaya alıştırılınca, o motorlu zımbırtı nereye giderse yamacında süzülmeye alışmışlar. ilginç...

kuşların üstüne de sözde, onların rahatsız olduğu zaman çıkarabileceği kameralar yerleştirmişler.

son bölümü istanbul semalarında bitirmeleri biran bu emperyalistler bizi seviyor mu lan yoksa? düşüncelerine gark etti beni ama şehit haberleri ile derhal eski halimi aldım tabii ki.