merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

konuşmaya başlayan çocuğun ilk kelimeleri

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. genelde babaları mutlu eden kelimelerdir. şöyle ki;yeni yeni konuşmaya çalışan çocuk ma, ba, aa derken bir anda rastgele bile olsa baba der. ondan sonra taze baba anneye beni daha çok seviyor işte canım evladım diye nispet yapar. diğer bir ihtimal ise genelde çekirdek ailede yetişen çocuklarda görülür. anne gün içinde en çok babaya adı ile hitap eder. çocuğun en sık duyduğu kelimelerden birisi babasının adıdır, bir de kolay bir isimse kaçınılmaz bir son olarak çocuk ilk kelime olarak babanın adını söleyebilir ki iki durum da binbir emek veren anne için sinir bozucu ve hayal kırıklığı yaratan bir durumdur.
  2. ne anne ne baba. genelde "dede"dir . ağızlarını açıp, salyalarını akıta akıta "dededededededede....dedede" şeklinde sesler çıkartırlar. dört parmağı birden ağzına sokup dişlerini kaşıdıktan sonra devam ederler.

"dededede.....dedede"

ver ağzına soyulmuş çiğ bir patates parçası veya havuç da rahatlasın çocuk. dişleri kaşınıyor belli.
  3. ıghı ıghı şeklindedir yani çocuk hayır diyor.allah belanızı diyor.lan ben size yumuşak olmayı öğretmek için mi geldim diyor.
  4. oğlumun ilk kelimesi küçücük parmağıyla dedesini (babamı) işaret ederek " deddeeee " olmuştu. haklı tabii çocuk, baba (ben) deyip napacak .
  5. yiğenimiz konuşma çağını bizim evde geçirmişti şartlar nedeniyle. tabi benim odamda takılıyor ağırlıklı olarak. ben de o dönem counter strike a sarmışım, hoparlör de açık sabah akşam counter atıyorum. farkında olmadan yıllar boyu konuşulacak ve yiğenim büyüdüğünde espri ve dalga konusu olacak bir şeye yardım ve yataklık yapıyormuşum sonradan anladım.
    bebeğin ilk cümlesi, oyunda türkçe ses yaması da olduğu için ;

-hadi hadi hadi'ydi.*

tabi bunu anlamamış annesi. bir gün eve geldiklerinde pc den çıkan ses tanıdık gelince yanaştı yanıma. "allah canını" almasın tarzı bir kahkahayla sırtıma vurmaya başladı. sonrası malum.
  6. benden küçük bütün tanıdık tanımadık çocuklara yaptığım işkencedir bu,daha 2 3 aylıkken başlarım
    -hadi tersdönenşemsiye(bunu söyleyen çocuk çocuk değildir bahsi geçen kelime adım 4 harfli kısa) de hadi söyle bakalım
    diye başlayıp söyletene kadar başını yerim çocuğun.
    söyleyince ne olacaksa zaten biraz büyüyüp yaramazlaştıklarında nefret edecekler benden.
  1. 1